ABD'den istihbarat öngörüsü: bölgeyi belirleyecek

ABD istihbaratının 2001'de, dönemin başkanı 'a sunduğu rapor, 2015'te dünyanın nasıl bir halde olacağına dair öngörüler içeriyor

Giriş Tarihi: 4.1.2015
ABD'den istihbarat öngörüsü: Türkiye bölgeyi belirleyecek
"Global Trends 2015" başlıklı raporda, dünyanın yaşayacağı finansal kararsızlık, isimsiz kaynakların gerçekleştireceği siber-saldırılar, kendini kabul ettirme iddiasında bir Çin, otokrat bir Rusya ve karışıklıklarla dolu bir tahminleri yer aldı. Bağımsız uzmanların da katkıda bulunduğu çalışmada Ortadoğu için kullanılan "Sosyal baskılar artacak, dini/ideolojik aşırılıklar yoğunlaşacak ve terörist hareketlerin etkisi büyüyecek" ifadeleri dikkat çekti. 86 sayfalık raporda tutmayan tahminler de var. Uzmanlar günümüzde Rusya'yla Avrupa Birliği (AB) arasında bölünen Ukrayna için "Ukrayna'nın tamamı Rusya'dan uzaklaşacak" öngörüsünde bulunmuş. Ekonomik krizlerin etkisiyle yeni arayışların duyulduğu AB içinse "Entegrasyon çalışmaları başarılı bir şekilde yürüyecek, birlik güçlenecek" tespiti yapılmış.

"ÇIKARLAR ORTA ASYA'DA KESİŞECEK"
13 Aralık 2000'de tamamlanan incelemede 'nin adı 15 kez geçiyor. Türkiye'nin, gelişmekte olan diğer ülkeler gibi şeffaflık, kamu hizmetleri ve yönetim gibi alanlarda reform yaşayabileceği belirtilmiş. Raporda "Çin, Rusya, Hindistan İran ve Türkiye'nin çıkarları Orta Asya'da kesişecek. Bu ülkeler Orta Asya'da bir güçler dengesi oluşturmaya çalışacak" ifadesi yer alıyor. Türkiye'nin bölgenin önemli bir ülkesi olduğunu söyleyen rapor, Ankara siyasetinin 'komşular üzerinde belirleyici etkiler' doğuracağı öngörüsünde bulunmuş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den istihbarat öngörüsü: Türkiye bölgeyi belirleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN