Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki 'Haç' benzeri figürler, kriz çıkınca kaldırıldı

etrafını yeniden düzenleyen Suudiler, 'Haç' benzeri figürleri tepkiler gelince kaldırdı.

Giriş Tarihi: 5.1.2015 10:31
Kabe'deki 'Haç' benzeri figürler, kriz çıkınca kaldırıldı
Osmanlı revaklarını yıkan Suudiler, 'nin etrafına 'haç' benzeri semboller yaptırdı. Tepki üzerine sembolün 'haç'ı andırdığını kabul eden Suudi yönetimi, motifleri söktürmek zorunda kaldı. Tartışmalı motiflerin yerine 'Allah' (cc) lafzı nakşedildi.O 'hata'dan dönüldü. Sahabe Efendilerimizin kabirler ve Osmanlı eserleri başta olmak üzere birçok konuda tartışmalı yıkım faaliyetleri gerçekleştiren Suudi yönetiminin Mescid-i Haram'ın etrafına yaptırdığı yeni donatılarda 'haç' sembolü kullanıldığı yönünde patlak veren tartışma Türkiye'ye de uzandı. Sosyal medyada yayınlanan görseller üzerinden yoğun bir tartışma başlamış durumda.

O 'HAÇ' SÖKÜLDÜ

Suudi yetkililer tartışmaların başladığı dönemde bir açıdan bakıldığında 'haç' olarak görülen desenin 'dekoratif bitki desenleri' olduğunu belirterek kendilerini savunmuşlardı. Ancak daha sonra din âlimlerinden de alınan görüşler doğrultusunda bu desenler söküldü.

'ALLAH' LAFZI NAKŞEDiLDi

Suudi yönetiminin Müslümanların yoğun tepkileri üzerine söz konusu 'hata'dan dönerek 'haç' olarak yorumlanan desenleri söktürmesinin ardından, yerine 'Allah' (cc) lafzı celilesi nakşedildi.

Kaynak: Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabe'deki 'Haç' benzeri figürler, kriz çıkınca kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN