Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aranan şüpheli Suriye’de iddiası

Paris'te Yahudi marketindeki 20 kişiyi rehin alan Amedy Coulibaly’in kız arkadaşı Hayat Boumeddiene’in, saldırılar öncesi Türkiye'ye geldiği, 8 Ocak'ta da Suriye’ye geçtiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 10.1.2015 21:18 Güncelleme Tarihi: 10.1.2015 21:38
Aranan şüpheli Suriye’de iddiası
Reuters haber ajansı, süpermarket saldırısını gerçekleştiren Amedy Coulibaly'in eşi Hayat Boumeddiene'in aile yakınlarına dayandırdığı bir haberinde Boumeddiene'in saldırıdan önce Türkiye'ye gittiğini ve buradan da Suriye'ye geçtiğini duyurdu. Fransız Le Monde gazetesi ve BFM televizyonu da Boumeddiene'ye çok benzeyen bir kadının 2 Ocak'ta İstanbul'a uçtuğunu, 8 Ocak'ta Türkiye'den Suriye'ye geçtiğini belirtti. 26 yaşındaki şüphelinin 9 Ocak tarihli Türkiye'den Fransa'ya dönüş biletini kullanmadığını açıklandı. Habere göre Boumeddiene'ye benzeyen kadının Suriye'ye geçtiği bilgisi Türk istihbarat kaynaklarından edinildi.

Konu ile ilgili sorular yöneltilen İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, şu anda bu gelişme ile ilgili bir yorum yapmak istemediklerini söyledi.
Fransız gizli servisi, genç kadının, saldırgan ile 4 rehinenin öldüğü market saldırısının hazırlığına yardımcı olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.

Fransız savcı François Molins, cuma günü düzenlediği basın toplantısında Yahudi marketini giren saldırganla, Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırıyı düzenleyen Said ve Şerif Kouachi arasında yakın ilişki olduğunu belirtmiş ve polis tarafından aranan 26 yaşındaki Hayat Boumeddine'nin, yine polis operasyonu ile öldürülen Şerif Kouachi'nin kız arkadaşı Izzana Hamid ile geçen yıl yaklaşık 500 telefon görüşmesi yaptığının belirlendiğini söylemişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aranan şüpheli Suriye’de iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN