Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den ABD'ye nükleer teklif

'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı An Myong Hun, ABD'nin ile yapacağı ortak askeri tatbikatı askıya alması durumunda kendilerinin de nükleer testleri askıya alacağını kaydetti.

Giriş Tarihi: 14.1.2015 00:15
Kuzey Kore'den ABD'ye nükleer teklif
An Myong Hun, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ABD ile ilişkiler ve lere ilişkin açıklama yaptı.

ABD'ye 9 Ocak'ta önemli bir teklif sunduklarını kaydeden An Myong Hun, "Eğer ABD, ile yapacağı ortak askeri tatbikatı geçici olarak askıya alırsa biz de nükleer denemeleri geçici olarak askıya alacağız" dedi.

Bu teklifi "uygun kanallar" vasıtasıyla ABD tarafına ilettiklerini anlatan An Myong Hun, bu teklifin kabul edilmesi bölgede olumlu bir atmosfer oluşturacak. Kore Yarımadası'nda barış ve istikrara yönelik adım olacak. Diyalog ve işbirliğinin gelişmesini sağlayacak" diye konuştu.

ABD'nin teklifi reddetmesi durumunda "her şeyin olabileceğini" söyleyen An Myong Hun, bu seçeneklerin neler olabileceğine ilişkin detaylı bilgi vermezken kendilerinin bölgede savaş ihtimalini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

An Myong Hun, gazetecilerin sorusu üzerine, Sony'ye yönelik siber saldırı ile bağlantılarının olmadığını da savundu. ABD'nin bu konudaki delillerini ortaya koymasını isteyen An Myong Hun, ABD ile ortak soruşturma yapabileceklerini belirterek, bu konuda 'nin suçlanmasının düşmanca bir tutum olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore'den ABD'ye nükleer teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN