Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'la mücadelede yeni önlemler

'da NATO'nun savaş misyonunun bitmesinden sonra sorumluluğu alan Afgan güvenlik güçlerine yeni komandolar katıldı.

Giriş Tarihi: 15.1.2015 13:16 Güncelleme Tarihi: 15.1.2015 13:31
Taliban'la mücadelede yeni önlemler
Komando Eğitim Merkezi Komutanı Karim, yeni komandolara seslendi: "'a acımayın"

'da ABD önderliğindeki NATO'nun savaş misyonunun sona ermesiyle artık Afgan komandolar Taliban'la mücadelede kilit rol oynuyor.

Afganistan'ın yaklaşık 13 bin kişilik komando gücü, terörle mücadele alanında ülke genelindeki en önemli operasyonları yürütüyor, Taliban'a en ağır darbeleri vuruyor.

ABD standartlarına göre eğitim alan Afgan komandolar, ülkedeki en iyi silahlara, zırhlı araçlara ve diğer askeri teçhizata sahip. Bu birlikler ülkenin güvenliğinin sağlanması için en zor ve önemli görevleri üstleniyor.

NATO, bu yıldan itibaren Afgan güvenlik güçlerine Kararlı Destek misyonu kapsamında eğitim, yardım ve danışma hizmeti veriyor.

Afgan komandoların sayısının artması için Afgan hükümetinin çabaları devam ediyor. Her ay Kabil'deki Komando Eğitim Merkezi'nden yüzler kişi mezun oluyor ve Taliban'a karşı devam eden savaşın saflarını güçlendiriyor.

TALİBAN'A ACIMAYIN


Afganistan Komando Eğitim Merkezi Komutanı Seyid Abdul Karim, yaklaşık bin komandonun mezun olduğu törende yaptığı konuşmada, komandolara hitaben "Taliban'a acımayın. Savaş meydanında ya onları öldürün ya da adalete teslim edin" dedi.

Karim, "Komando güçleri çok özel şartlarda yetişiyor. Afgan ordusunda göreve başlayan binlerce kişiden en iyileri seçtik ve üç ay komando eğitimi verdik. Şimdi onlar güvenlik güçlerinin diğer mensuplarının yapamadığı operasyonları yapacak" diye konuştu.

Afganistan'da çatışan Taliban militanlarına da seslenen Karim, "Afganistan'da NATO güçleri sayesinde savaştığımızı söylüyordunuz. Şimdi NATO güçleri de çekildi. Onların artık savaş misyonu yok. Hayatta kalmak istiyorsanız gelip barış sürecine katılın" ifadesini kullandı.

Komando Eğitim Merkezi'nden mezun olan komandolardan Nematullah Ayubi ise Afganistan'ın güvenlik sorumluluğun Afganlarda olduğu için çok memnun olduğu dile getirerek, "Biz artık Afganistan'ı savunabilecek ve Taliban ile diğer hükümet karşıtı silahlı gruplarla mücadele edebilecek kapasitedeyiz. Çok modern standartlara göre eğitim aldık, çok güzel imkanlara sahibiz" dedi.

Daha önce ABD ve NATO askerlerinin yaptığı tüm operasyonları 2015'ten itibaren Afgan güçleri ve özelikle Afgan komandoları yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taliban'la mücadelede yeni önlemler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN