Bir yazım hatası sanal ülke yarattı

Giriş Tarihi: 15.1.2015
Bir yazım hatası sanal ülke yarattı

'ta yanlışlıkla yazılan "" sözcüğü, sanal âlemde hayali bir ülkeye dönüştü. Sosyal medyada "ülke"ye bayrak bile yakıştırıldı

Merkezi ABD'nin New York şehrinde olan gazetesinin bir haberinde Kırgızistan ile Özbekistan'ın isimlerini birbirine karıştırarak "" şeklinde yazdığı yanlış isim, fenomene dönüştü. Sosyal medya kullanıcıları "Kırzbekistan" kelimesini gerçek bir ülkeymiş gibi kullanıp kimliğini oluşturmaya başladı. Gazetede Tommy Caldwell isimli bir tırmanıcının Kırgızistan'da başından geçen olayların anlatıldığı haberde kullanılan "Kırzbekistan" kelimesi için ertesi gün bir düzeltme yayımlandı. Fakat bu sırada Twitter'da Kırzbekistan adlı bir hesap açıldı. Hayali ülkenin adına tweet atılan hesap, kısa bir zaman içinde 2 bin 500'den fazla takipçi sayısına ulaştı. Ardından, sosyal medyada Kırzbekistan ile ilgili espriler yayılmaya başladı.

BLACKBERRY'DEN SKANDAL TWEET - TIKLAYIN

'EUROVISION'A KATILACAK'
Kırzbekistan'ın 2015 yarışmasına katılacağı yönündeki iddialardan, Kırzbekistan halkı için direniş çağrılarına kadar birçok esprili tweet yüzlerce kez paylaşıldı. Küçük bir yazım hatasından meydana gelen olaylar dizisinin son basamağı, internet kullanıcılarının kendi buldukları isimlerle hayali bölgelerde ülke kurup, bu ülkelere bayrak, para birimi ve milli marş gibi değerler yükleyebildikleri "nationstates.net" isimli sitede "Kırzbekistan"ın da yerini alması oldu. Kırgızistan ve Özbekistan bayrağının birleşiminden oluşan bir bayrağın eklendiği ülke profilinde, Kırzbekistan'ın sloganı da "Biz varız" oldu. Ülke yönetim biçimini "Otoriter demokrasi" olarak gösteren internet kullanıcıları, Kırzbekistan'ın nüfusunu da 12 milyon olarak belirledi. Kırzbekistan hakkında yapılan genel yorumda da "Kırzbekistanlılar oy vermek dışında neredeyse her şeyden alıkonulmuşlardır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yazım hatası sanal ülke yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN