Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önem verdiği projeyi iptal etti

Giriş Tarihi: 17.1.2015 17:09
İspanya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önem verdiği projeyi iptal etti

İspanya Türkiye ile gerçekleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önem verdiği, "Medeniyetler İttifakı Projesi'ni" rafa kaldırdığını açıkladı.

İspanya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın büyük önem verdiği ve kurucu üyesi olduğu "Medeniyetler İttifakı Projesini" tamamen rafa kaldırma kararı aldı.

"ÖNEMİNİ YİTİRMİŞTİR" GEREKÇESİ İLE KALDIRILDI


Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile ortaklaşa başlatılan Medeniyetler İttifakı projesine işbaşındaki İspanyol hükümeti, "önemini yitirmiştir" gerekçesi ile 'ilgi gösterilmesin' talimatı verdi.

ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİSİ DÖKÜMANLARINDAN DA ÇIKARILDI


2011 senesinde Ulusal Güvenlik Stratejisi'ne dahil edilen Medeniyetler İttifakı Projesi'nin güncellenen dökümandan da çıkarıldığı öğrenildi. Özellikle İktidardaki sağcı Halk Partisi (PP) milletvekillerinin son zamanlarda şiddetlenen dini kaynaklı terör olaylarından son derece rahatsız olduğu ve böyle bir dönemde medeniyetler ittifakından bahsetmenin yanlış olacağı tezi savunduğu belirtiliyor. Türkiye 'nin büyük önem verdiği bu projeden İspanya'nın yeterli ilgi göstermemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir hayal kırıklığı oluşturabileceği ileri sürülüyor.


SEÇMENLERE VAKİT AYIRMAK İÇİN ZİRVEYİ İPTAL EDECEK

Bu arada Türkiye ve İspanya arasında 2009 yılından beri düzenlenen Hükümetlerarası Zirve Toplantıları'nın altıncısı için İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un tarih bulmakta güçlük çektiği kaydedildi. 2015 yılında yoğun bir seçim dönemine giren ve gerçekleştirdiği icraatlarla halkın büyük tepkisini toplayan başbakan Rajoy'un seçmenlere vakit ayırabilmek için bu zirveyi iptal etmek istediği öğrenildi.

İKİLİ İLİŞKİLERDE SIKINTI YAŞANABİLİR


Türkiye ile ekonomik ilişkilerde altın yılını yaşayan İspanya'nın Medeniyetler İttifakı'ndan sonra hükümetler arası zirve toplantısını da rafa kaldırılması durumunda ikili ilişkilerde büyük sıkıntılar yaşayacağını vurgulayan diplomatlar bu zirvenin seçim yılı bile olsa gerçekleşmesi için büyük çaba sarf ediyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önem verdiği projeyi iptal etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN