Yemen Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü kaçırıldı

Giriş Tarihi: 17.1.2015 11:03 Güncelleme Tarihi: 17.1.2015 12:33
Yemen Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü kaçırıldı

Yemen'in başkenti Sana'da ulusal diyalog çalışmalarının kilit ismi olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek Cumhurbaşkanlığı konutuna giderken silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Kimler tarafından, ne için kaçırıldığı henüz bilinmiyor. Yemen Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Mübarek, başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı konutuna giderken kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırıldı.

Avad bin Mübarek kaçırıldığı sırada anayasa hazırlık komisyonu tarafından hazırlanan anayasa tasarısının denetim kuruluna verilmesi için cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenecek toplantıya katılmak üzere yoldaydı.
'Husiler kaçırdı' iddiası
Yemen'de Al Jazeera muhabiri Said Sabiti Mübarek'in kimler tarafından ve ne için kaçırıldığının henüz netleşmediğini, ancak bazı kaynakların Şii Husiler tarafından kaçırıldığını söylediğini aktardı. Husiler ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.
Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, geçen yıl mart ayında ülkedeki siyasi ve toplumsal çevreleri kapsayacak şekilde 17 kişilik Anayasa Hazırlık Komisyonu oluşturulması talimatını vermişti. Komisyon, yeni anayasa taslağını 7 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Hadi'ye sunmuştu.
Ulusal Diyalog Konferansı Genel Sekreteri idi
Kaçırılan Yemen Devlet Başkanlığı Büro Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek, aynı zamanda Yemen Ulusal Diyalog Konferansı'nın Genel Sekreterliği görevini de yürütüyordu.
Ulusal Diyalog çalışmalarının kilit ismi olarak bilinen Mübarek, Devlet Başkanı Hadi tarafından 7 Ekim'de hükümeti kurmakla görevlendirilmişti, ama Husiler bu karara itiraz etmişti. Daha sonra Başbakanlık için Halid Bahhah ismi öne çıktı ve bu isim Başbakan oldu.

Şiddetin önüne geçilemiyor

Yemen'de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.
Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen güvenlik güçleriyle çatışıyor. Kuzeyde ise Şii Husiler ile Sünni aşiretler ve ordu arasında sık sık çatışma yaşanıyor.
El Kaide ise güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor ancak buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor.
Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor, bu nedenle de ülkede sık sık doğalgaz ve petrol arzında ciddi sorunlar yaşanıyor.
Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı 10 milyona yaklaşmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü kaçırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN