Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maldivler, yeni Atlantis olabilir

Buzulların erimesi ve yükselen okyanuslar sonucu, tatil cenneti Maldiv adaları hızla sular altında kalıyor. Okyanus suları, küresel ısınmaya çare bulunmazsa, onlarca santim daha yükselecek

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Maldivler, yeni Atlantis olabilir
Küresel ısınma nedeniyle Grönland ve Antarktika'daki buzullar hızla eriyor. Buzulların erimesi nedeniyle de tüm dünyada okyanus seviyesi, giderek yükseliyor. ABD'deki Harvard Üniversitesi'nden uzmanların yaptığı bir çalışma da dünyanın önde gelen tatil cennetlerinden Maldiv adalarının hızla sular altında kaybolduğunu ortaya koydu.

OKYANUSLAR YÜKSELİYOR

Buna göre Maldivler'de son 25 yılda sular altında kalan alan, 1900 ile 1990 arası 90 yılda sular altında kalan alandan 2.5 kat daha fazla. 2100'e kadar ise suların birkaç on santimden fazla yükseleceği tahmin ediliyor. Bu durum da gelecekte Maldiv adalarının birçoğunun sular altında kalması anlamına geliyor. Küresel ısınma giderek hız kazanıyor. Özellikle atmosfere endüstri kolları tarafından yayılan ve petrol ürünlerinin kullanımı sonucu salınan aşırı miktarda sera gazı küresel ısınmaya neden oluyor. Rusya'nın İklim ve Enerji Programı Başkanı olan Aleksey Kokorin de okyanus seviyesinin önümüzdeki yüzyıllarda yükseleceğini belirterek şu bilgileri veriyor: "Okyanusun seviyesi hızla yükseliyor. Ve bu süreç artarak devam edecek. Sonuçta, 21'inci yüzyılın sonunda okyanus 1 metre civarında yükselecek. İnsanın iklime olan etkisi en aza indirilirse, 22'nci yüzyılda sular 1 metre daha yükselecek. Aksi takdirde su seviyesi şimdikine kıyasla 3 metre daha artacak." Kokorin ayrıca uzun vadede sera gazı etkisi ve küresel ısınma nedeniyle su seviyelerindeki artışın 5 ila 6 metreye ulaşması ihtimaline de işaret ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maldivler, yeni Atlantis olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN