Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da lik hortladı

Son günlerde ırkçı ve göçmen karşıtı gösterilerle gündeme gelen 'da bir mülteci skandalı daha yaşanıyor. Schwerte kenti Belediye Başkanı Heinrich Böckelühr, mültecileri, ikinci dünya savaşında toplama kampı olarak kullanılan bir yerde toplamayı planlıyor. Böckelühr, tepkilere rağmen geri adım atmayacağını belirterek, binanın mülteciler için çok uygun olduğunu savunuyor.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 12:20 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 12:20
Almanya'da Nazilik hortladı
'nın Schwerte kenti Belediye Başkanı Heinrich Böckelühr, mültecileri eski toplama kampı Buchenwald'taki bir binada barındırma planından eleştirilere rağmen geri adım atmadı. Belediye başkanı Böckelühr 21 mültecinin kalması için yapılan planı savunarak, binanın geçmişte kreş olarak da kullanıldığına belirterek. "Schwerte'de bizim kültürel hafızamızın tazelendirilmesi konusunda desteğe gereksinimiz yok, karar yasalara uygundur" dedi.

TARİHÇİLER TEPKİLİ

Mültecilerin eski Nazi toplama kampı Buchenwald'taki bir binada barındırma planına karşı çıkanların başında Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakan'ı Hannelore Kraft geliyor. Kraft, Musevi sivil toplum örgütleri temsilcileriyle belediye başkanı Böckelühr'ün planından vazgeçmesini istedi. Plana, tarihçiler, uyum örgütleri ve mülteci konseyi de karşı çıkıyorlar.

MİSAFİRLİK KÜLTÜRÜ ÇELİŞMEKTE

MDR Thüringen'in haberine göre, Buchenwald Toplama Kampı Müzesi müdürü Rikola-Gunnar Lüttgenau da planı çok kötü çözüm olarak nitelendirirken, "İltica talebinde bulunanları tarihi açıdan oldukça kötü ismi olan bir alanda barındırmak, sevecen misafirperverlik kültürü ile çelişmektedir" dedi.

Toplama Kampı Buchenwald, Almanya sınırları içerisindeki en büyük toplama kamplarından birisiydi. Haziran 1937 ile Nisan 1945 yılları arasında çalışma kampı olarak işletildi. Bu zaman içerisinde, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 250 bin insan, tutuklanarak Buchenwald Toplama Kampı'na gönderilmişti. 11 bini Yahudi olmak üzere 56 bin kişinin öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da Nazilik hortladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN