Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O salgın sonrasında korkunç görüntüler!

Giriş Tarihi: 19.1.2015 16:01 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 16:03
O salgın sonrasında korkunç görüntüler!

virüsü sebebiyle en çok ölümün yaşandığı ülkesi ’da çekilen bu kareler salgının en karanlık günlerini hatırlatıyor. Virüsten yaşamını yitirenler topluca krematoryumda yakılmış. Kimliği belli olmayan bu kurbanlardan geriye kalan kemikler ve küller ise varillerde biriktirilmiş durumda.

Ölümcül virüsün en fazla can aldığı fakir bir ülke olan 'da başkent Monrovia yakınlarındaki bir krematoryumun fırınlarında topluca yakılan kurbanlardan geriye kalanlar, yedi adet varilin içinde siyah bir duvarın önünde sıraya dizilmiş şekilde bekletiliyor.

Reuters'ın çektiği bu karelerde kurbanların yakıldıkları tarihlere göre ayrılıp varillere konulduğu görülüyor. Varillerin üzerine yapıştırılmış kağıtlarda yazan tarihler ölenlerin yakıldıkları günlere işaret ediyor.

CESETLERE NE OLDU BİLİNMİYOR

Ülkede salgının en yoğun yaşandığı yaz aylarında ölenlerin yakınları cenazelerine ulaşamıyordu. Hastalık bulaşacağı korkusuyla ölüler sokaklarda bırakılıyor ve devlet cesetleri toplamakta geç kalıyordu. Pek çok kişinin cesedine ne olduğu halen bilinmiyor.

Ülkede son 10 ayda 3 bin 500 kişi virüsten yaşamını yitirdi ancak hükümetin açıkladığı rakamlara göre şu an yalnızca 10 vakası bulunuyor. Şubat ayı sonuna gelindiğinde tüm Ebolanın sonlanmış olacağı tahmin ediliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin verilerine göre 2014 yılında Liberya'da 3 bin 556 kişi Ebola virüsünden yaşamını yitirdi. ülkelerinin tamamında ölenlerin sayısı ise 8 bin 468'i buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O salgın sonrasında korkunç görüntüler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN