'a karşı Putin'den yardım istedi

Irak Başbakanı İbadi, "Rusya'nın terör örgütüyle savaşımızda yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 20.1.2015 09:30 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 10:31
DEAŞ'a karşı Putin'den yardım istedi
Irak Başbakanlık ofisinde yapılan açıklamaya göre, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi,Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bagdanov'u, Bağdat'taki Başbakanlık ofisinde kabul etti.

İbadi ile Bagdanov, Irak ve bölgedeki siyasi gelişmelerle iki ülkeyi ilgilendiren güvenlik, enerji, petrol, silahlandırma ve ekonomik ilişkileri ele aldı.

Açıklamada, Başbakan İbadi'nin, hükümetin ortak çıkar ve Irak'ın egemenliği esasına bağlı dış ülkelere yönelik açılım politikasından bahsettiği belirtildi. İbadi, Rusya'nın terör örgütüyle savaşında yardımcı olmasını isteyerek, "Terörün etkisi sadece Irak'ı değil, tüm bölge ve dünyayı sardı" dedi.

Bagdanov ise Rusya'nın, Irak ile ikili ilişkileri geliştirmek istediğini belirterek, İbadi hükümetinin ülkedeki siyasi taraflar arasında sağlanan uzlaşı konusunda attığı olumlu adımları desteklediklerini söyledi. Bagdanov son dönemde ortaya konulan icraatları da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bagdanov, Bağdat temasları sırasında Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ile de görüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEAŞ'a karşı Putin'den yardım istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN