Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık Sarayı'na girdiler!

'in başkenti Sanaa'da Şii Husi militanları ve ordu arasında bu sabah yaşanan ların ardından militanlar kuşattıkları Başkanlık Sarayı'na girdiler.

Giriş Tarihi: 20.1.2015 16:34 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 20:06
Başkanlık Sarayı'na girdiler!

Fransız haber ajansı isyancıların içeri girmeden önce Saray muhafızlarıyla kısa süre çatıştığı bilgisini geçti. Reuters haber ajansı ise ordu komutanının Sarayı'ın ele geçirildiğini doğruladığı haberini verdi. Baskın sırasında Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi'nin Başkanlık Sarayı'nda olmadığı belirtiliyor.

Sabah saatlerinde ordu ve militanlar arasında çıkmış ve sekiz kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Ardından taraflar arasında kısa süreli bir ateşkes yapıldı.

ATEŞKES BOZULDU

Başkanlık Sarayı'nın basılmasıyla birlikte bu ateşkesin de bozulduğundan endişe ediliyor.

Geçen haftadan bu yana Yemen'de şiddet olayları tırmanışta. İsyancılar daha önce Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi ile bir anlaşma imzalamış ve birlik hükümeti kurulduktan sonra yönetimini ele geçirdikleri başkent Sanaa'dan ayrılacaklarına söz vermişlerdi.
Ancak milisler şu ana kadar geri çekilmiş değil. Ülkenin çoğunlukla Sünni olan orta ve batı kesimlerindeki varlıklarını ise artırmış durumdalar.
Pazar günü Husi militanlarının Genelkurmay Başkanı'nı kaçırmasıyla birlikte ülkede gerilim iyice tırmanmıştı.

HUSİ MİLİTANLARI NE İSTİYOR?

Yemen'in kuzeybatısında etkin olan , Şii mezhebinin Zeydiyye kolundan. 23 milyonluk Yemen nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan Husiler,1970'li yıllara kadar Sünni çoğunluk ile sorunsuz biçimde birlikte yaşamıştı.


1970'lerde imam Bedrettin El Husi'nin Zeydiyye mezhebine vurgu yapmaya başlamasıyla birlikte özerklik ve yönetim içerisinde daha fazla söz hakkı istemeye başlayan Husiler, 2004'te taleplerini silahlı mücadeleye dönüştürdü.


2011'de ülkenin batısındaki Saada bölgesini kontrol altına alan Husiler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Saleh'i istifaya zorlamıştı.
2014'ün Temmuz ayında Yemen merkezli Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütü ile silahlı mücadeleye girişen Husiler, Şiilerin haklarını savunmayı amaçladığını söylüyor. (BBC Türkçe)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık Sarayı'na girdiler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN