Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yu istemedi

si'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, İsrail Başbakanı Benyamin ’yu Kongre’de konuşmak üzere davet etti. Ancak Boehner'e anında cevap vererek, bu davetin protokolü hiçe saymak olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 22.1.2015 09:14 Güncelleme Tarihi: 22.1.2015 09:45
Beyaz Saray Netanyahu'yu istemedi
Boehner'in, 'İran tehdidi' konusunda önümüzdeki ay de konuşma yapması için 'yu davet ettirmesi 'ı kızdırdı.

Boehner, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Netanyahu'yu 11 Şubat için Kongre'ye İran tehdidini anlatması için davet ettiğini bildirdi.

LİDERLERİ LİDERLER DAVET EDER

Boehner'in daveti, Başkan Barack Obama'nın önceki gün ''Birliğin Durumu" konuşmasında dile getirdiği "İran'a yeni bir ambargo kararı alırsa Kongre, bunu iptal ederim" sözünün ardından geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında daveti, "Bu protokolü hiçe saymaktır" şeklinde yorumladı.

Bir başka ülkenin liderini ancak o ülkenin liderinin davet edebileceğini ve bunun geleneksel olarak bu şekilde süregeldiğini belirten Earnest, "Liderleri ancak liderler davet eder" diye tepki gösterdi.

Earnest, Beyaz Saray'ın, Netanyahu'nun muhtemel ziyareti için henüz İsrailli yetkililerle görüşmediklerini de dile getirdi.

NETANYAHU O KARARI HAZMEDEMEDİ- TIKLAYIN

KERRY: "BİRAZ OLAĞAN DIŞI"

Konu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Washington'da AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da gündeme geldi. Kerry, bir soru üzerine, İsrail Başbakanı'nın her zaman ABD'de konuşma yapmasının memnuniyetle karşılanacağını ancak bunu olağan diplomatik protokoller üzerinden değil de Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner'dan öğrenmenin "biraz olağan dışı" olduğunu belirtti.

Davetin mimarı Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner ise Cumhuriyetçi milletvekilleriyle toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Netanyahu'yu davetini Beyaz Saray'la istişare etmediğini, Kongre'nin bu kararı kendisinin verebileceğini kaydetti.

İLK CİDDİ RESTLEŞME

İran konusu, yeni yasama yılının bu ay başlamasından sonra, ABD'deki son ara seçimlerde her iki kanadı da İran'a karşı sertlik yanlısı Cumhuriyetçilerin eline geçen Kongre ile Obama arasında dış politika alanındaki ilk ciddi restleşmeyi oluşturuyor.

Kongre'de, özellikle Cumhuriyetçilerin desteğiyle İran'a karşı yeni bir yaptırım tasarısı için hazırlıklar hızlanırken, Başkan Barack Obama ise İran'la müzakereler devam ederken yeni yaptırımlar geçirmenin sürece zarar vereceği uyarısında bulunup, masasına bir yaptırım tasarısı gelirse bunu veto edeceğini belirtiyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile Beyaz Saray'da geçen cuma günü düzenlediği ortak basın toplantısında, Kongre'ye olası yeni yaptırım hamlesine karşı sert uyarılar yapan Obama, dünkü "Birliğin Durumu" konuşmasında da şu anda Kongre'den geçebilecek yeni yaptırımların diplomasinin çökmesini neredeyse garanti edeceği, Amerika'yı müttefiklerinden uzaklaştıracağı ve İran'ın nükleer programına yeniden başlamasına neden olma riski taşıdığına işaret etmişti. Obama, "Bu mantıklı değil. Bu nedenle bu gelişmeyi tersine çevirme tehdidini içeren herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim. Amerikan halkı bizden sadece son çare olarak savaşa gitmemizi bekliyor ve bu akla bağlı kalmaya niyetliyim" demişti.

KUDÜS EBEDİYEN İSRAİL'İN!- TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray Netanyahu'yu istemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN