Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fox'a Paris de isyan etti

Müslümanlara hakaret eden yayınlar yapan ABD merkezli Fox News kanalına bu kez Paris'ten sert bir tepki geldi. Paris Belediye Başkanı Hidalgo, Fox News'e dava açacağını söyledi

Giriş Tarihi: 22.1.2015
Fox'a Paris de isyan etti
Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 'Fransa'da ve Paris'te terörist yuvası Müslüman mahalleleri' bulunduğuna dair haberler yapan Fox News haber kanalına dava açacaklarını duyurdu. ABD merkezli basın zinciri, Müslümanları terörle ilişkilendiren asılsız haberler yaparak dünyanın tepkisini toplamıştı. Christiane Amanpour'un CNN'deki programına Paris'ten bağlanan Hidalgo "Bize hakaret edilirse, imajımız zedelenirse, dava açmamız gerekir. Sarf edilen o sözlerin geri alınması için sanırım mahkemeye gideceğiz. Paris'in imajı ve itibarı konusunda önyargılı davranıldı" dedi. Hidalgo, kendisine yöneltilen "Hangi kuruma dava açacaksınız?" sorusunaysa "Fox News" cevabını verdi. Paris'te, 17 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarının ardından ABD merkezli haber kanalı Fox News'in sitesinde yer alan haberde "Paris'te Müslüman olmayanların hoş karşılanmadığı, insanların Usame Bin Ladin tişörtleriyle gezdiği ve devlet içinde devlet gibi hareket eden mahallelerin" varlığından söz edilmişti. Polisin giremediği bu bölgelerin, 'terör örgütlerinin militan havuzu' olduğu iddia edilmişti. Sadece Fransa'dan değil, dünyanın dört bir yanından gelen tepkilerin ardından Fox News özür dilemek zorunda kalmıştı. Fox Yayıncılık'ın sahibi ve dünyanın en zengin iş adamlarından Rupert Murdoch da "Müslümanların çoğu barışsever olabilir. Ama içlerinde büyüyen kanserin farkına varıp, onu ortadan kaldırana dek onlar da sorumlu sayılmalıdır" açıklamasında bulunmuştu. Fox News'in haber müdür yardımcısı Michael Clemente ise Paris belediye başkanının yorumlarını 'yersiz' bulduklarını söyledi.

'TÜRKİYE-FRANSA TERÖRE KARŞI TAM İŞBİRLİĞİ İÇİNDE'
Fransız bakanlar, terör saldırılarının ardından alınan önlemleri açıklamak üzere basının karşısına geçti. Başbakan Manuel Valls'in de katıldığı toplantıda yöneltilen bir soru üzerine sözü alan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Türkiye ile terörle mücadele konusunda "iyi işbirliği" içinde olduğunu söyledi. Türk yetkililerle sürekli temasta olduklarını ifade eden Fabius, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Londra'da yapılacak toplantıda bu konuları gözden geçirme imkanına sahip olacaklarını belirtti. Daha sonra söz alan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de Türkiye ile terörle mücadelede "yakın ve sıkı işbirliği" içinde olduklarını kaydetti.

KAHRAMANA VATANDAŞLIK VERİLDİ
Paris'teki market saldırısı sırasında, müşterileri dolaba saklayarak 15 kişinin hayatını kurtaran Malili Müslüman gence, törenle Fransa vatandaşlığı verildi. Lassana Bathily (24) pasaportunu ve cesaret madalyasını Başbakan'dan aldı. Saldırının faili Amedy Coulibaly'nin ise saldırıdan 9 gün önce, 30 Aralık'ta, kiralık arabasıyla, Paris'te polis kontrolüne yakalandığı ortaya çıktı.

TAHRİK SUÇUNU DEFALARCA İŞLEDİLER
Fransa'daki terör saldırılarının ardından, Fox Yayıncılık'ın sahibi Rupert Murdoch, bu gibi saldırılardan tüm Müslümanları sorumlu tutan açıklamalar yapmıştı. Ardından, Fox News'ün internet sitesinde Fransa'da 'teröristlere insan kaynağı sağlayan Müslüman mahallelerinin bulunduğuna' dair bir haber yayımlanmıştı. Yine aynı kanalda Paris'in kimi bölgelerini Irak'a benzeten aşağılayıcı ve ayrıştırıcı yorumlar yapılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fox'a Paris de isyan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN