Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk aşısı Liberya'ya gönderildi

İngiliz ve ABD ortak yapımı aşısı, Liberya'ya gönderildi.

Giriş Tarihi: 23.1.2015 17:51
İlk Ebola aşısı Liberya'ya gönderildi
İngiliz-Amerikan ortak yapımı aşısının, ortalama 300 dozluk ilk partisinin ölümcül Ebola virüsünün yaygın görüldüğü Liberya'ya gönderildiği bildirildi.

Sağlık araştırmaları yürüten İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK) tarafından yapılan açıklamada, GSK ve ABD Ulusal Sağlık Enstitü'nün (NIH) ortak geliştirdiği deneme aşamasındaki aşının ilk partisinin Afrika ülkesi Liberya'ya gönderildiği kaydedildi. GSK, ortalama 300 doz aşı taşıyan uçağın, bugün Liberya'ya ulaşmasını beklendiklerini belirtti.

Aşının İngiltere, ABD, İsviçre ve Mali'de sağlıklı 200 gönüllü üzerinde denendiği ve bu deneme aşılamalarının kabul edilebilir bir güvenlik profili oluşturduğu ifade edildi.

BİRKAÇ HAFTAYA BAĞIŞIKLIK BEKLENİYOR

Şirket, aşı olacak ilk gönüllülerin, birkaç hafta içinde virüse bağışıklık kazanmasını bekliyor.

Bilim adamları, gelecek haftalarda virüsü taşıyan hastalarla sürekli iletişim halindeki sağlık çalışanları dahil, Liberya'da yaklaşık 30 bin gönüllünün aşılanmasını hedefliyor. Açıklamada, mevzuata uygun bulunması halinde, birkaç parti aşının daha zamanla Liberya'ya gönderileceği bildirildi.

Aşının kullanıldığı süreçte virüse karşı ne gibi bir koruma sağladığının ölçülmesi ve böylelikle aşının geliştirilmesi planlanıyor. Uzmanlar, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısında yaşanan düşüşten dolayı aşının ne kadar etkili olduğunu ve koruma sağladığını tespit etmenin zor olacağın belirtiyor.

Diğer yandan kuruluş, gelecek aylarda aşının Sierra Leone ve Gine'ye de gönderilmesinin planlandığını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Ebola aşısı Liberya'ya gönderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN