Kral Abdullah zor zamanda veda etti

, ülkesinin bölgesel birçok sorunla yüz yüze bulunduğu bir dönemde hayatını kaybetti. Tahta çıkan üvey kardeşi Selman, terör ve sınır güvenliği başta olmak üzere bu sorunlarla mücadele edecek

Giriş Tarihi: 24.1.2015
Kral Abdullah zor zamanda veda etti
Bin Abdülaziz, zatürree nedeniyle tedavi gördüğü Riyad'da önceki gece hayata gözlerini yumdu. 90 yaşında olduğu belirtilen Kral Abdullah, 2005'te kardeşi Fahd'ın ölümünün ardından tahta oturmuştu. Abdullah'ın yaşamını yitirmesinin ardından 79 yaşındaki üvey kardeşi Selman Bin Abdülaziz, ülkenin yeni kralı olarak ilan edildi. Selman, son iki yıldır fiili olarak ağabeyine vekalet ediyordu. Kral Selman'ın veliahtlığına da, kendisinin üvey kardeşi olan Prens Mukrin Bin Abdülaziz getirildi.

KADINLARA SINIRLI HAKLAR

1924'te Riyad'da doğan Kral Abdullah, uzun yıllar boyunca kraliyet muhafız alayının komutanlığını yaptıktan sonra, 1982'de veliaht prens olmuştu. Ülkesinde kadınların daha fazla hak sahibi olması için gösterdiği çabayla dikkat çeken Abdullah, ABD ile geliştirdiği yakın ilişkiyle de dikkatleri çekmişti. Suudi Arabistan, Kral Abdullah döneminde Şura Konseyi'ne ilk kez kadın üyelerin atanmasına tanıklık etti. Ülkede henüz kadın sürücülerin trafiğe çıkmasına izin verilmese de, Suudi kadınlar, bu yıl içinde düzenlenecek yerel seçimlerde oy kullanabilecek. Yine Kral Abdullah'ın izniyle, 2012'de Suudi kadınlar ilk kez avukatlık yapmaya hak kazanmıştı.

SELMAN'IN GÜNDEMİ YOĞUN

Ortadoğu'nun en çalkantılı dönemlerinden birinde yaşama veda eden Kral Abdullah'ın selefi Kral Selman'ın gündeminde, Arap Yarımadası'nı kuzey ve güneyden kuşatan IŞİD ve El Kaide gibi örgütlerle mücadele, İran'ın bölgesel hegemonyasına karşı yürütülmeye devam eden strateji, dünya petrol piyasasında hâkimiyeti sürdürme çabası gibi kritik konular yer alıyor. Özellikle ülkenin güneyinde yer alan Yemen'de devam eden ayaklanma ve Husi isyanı, yeni kralı sınır güvenliği konusuna yoğunlaşmak zorunda bırakacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral Abdullah zor zamanda veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN