Suriyeli çocuğa dayak dünyada yankı buldu

Giriş Tarihi: 25.1.2015 13:05 Güncelleme Tarihi: 25.1.2015 13:16
Suriyeli çocuğa dayak dünyada yankı buldu

İstanbul'daki bir hamburgercide müşteriden artan patatesi yediği için dövülen Suriyeli çocuk yabancı basına da haber oldu. Dayak olayıyla ilgili İngiliz İndependent Gazetesine konuşan Burger King sözcüsü, Suriyeli çocuğu döven şube müdürün işine son verildiğini anlatırken "Bu çalışanın hareketleri Burger King markası değerlerini yansıtmıyor" dedi.

The İndepedent Gazetesi "Suriyeli mülteci çocuğu, müşteriden artan yemeği yediği için İstanbul Burger King müdürü tarafından dövüldü" sözleriyle duyurduğu dayak olayına ilişkin "Şok olan tanıklar, kana bulanmış kağıt mendilleri ve yanlarında oturan çocuğun fotoğraflarını internete yüklediler" diyor.


Burger King'in sözcüsünün açıklamasına da yer verilen haber, sözcünün, İndependent'e, "birkaç gün önce Türkiye'de meydana gelen olay konusunda Burger King şirketinin bilgilendirildiğini" söylediğini belirtiyor.

Sözcü açıklamasında ayrıca "Bu çalışanın hareketleri ne Burger King marka değerlerini ne de bağımsız olarak bu lokantanın sahibi olup işleten bayinin değerlerini yansıtıyor. Bayi, bu çalışanın işine hemen son verdi ve olayın hemen ardından özür diledi" dedi.

AK PARTİ'DEN HALİL'E ZİYARET

Suriye'deki savaştan dolayı yaşadıkları Halep'ten kaçarak Suriye'ye gelen Halil ve ailesinin dün akşam ziyaretçileri vardı. AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın ve ekibi Halil ve ailesini ziyaret etti.

Suriyeli Halil 10 yaşında, iki kardeşi, annesi ve babası ile birlikte yaşıyor. Suriyeli aile, kendilerine teklif edilen her türlü yardımı reddediyor ve sürekli hallerine şükrediyor.

Ziyaretle ilgili Boynukalın, "Halil'i hamburger yemeye çıkaracaktık ama ailesi bizi ağırlamak istedi. Evlerinde misafir olduk. Arap kahvesi ikram ettiler. Hiçbir yardımı kabul etmiyorlar. Halil babası Zekeriya Bey anne ve babasını savaşta kaybetmiş.Çok zor günler geçirmelrine rağmen hallerine şükredip Türkiye'nin kendilerine kucak açmasından dolayı Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımıza sürekli dua ediyorlar" dedi.

ÇOK KARAKTERLİ ÇOCUK

Boynukalın, Halil ve iki kardeşinden belediyeye bağlı Suriyeliler için açılan okula gitmeleri için söz aldıklarını kaydetti. Boynukalın, "Halil e kardeşlerinin Suriye'deki eğitimleri yarıda kalmış. Ne olursa olsun okuluna devam etmesi gerekiyor. Kendisini ikna ettim, kardeşleri ile birlikte Bahçelievler Belediyemizin Suriyeliler için açtığı okula gidip hem ana dilinde eğitimini alacak hem de Türkçe öğrenecek. Yaşadığı şoku henüz atlatamamış ama çok güçlü ve karakterli bir çocuk Halil. Eğitimini bizzat takip edeceğim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli çocuğa dayak dünyada yankı buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN