'u telefonda işlettiler

Başbakanı David 'a telefonda kendini İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumunun (GCHQ) direktörü Robert Hannigan olarak tanıtan bir kişinin Başbakanı işletmesi üzerine, güvenlik yöntemlerinin gözden geçirildiği açıklandı.

Giriş Tarihi: 26.1.2015 10:55 Güncelleme Tarihi: 26.1.2015 11:24
Cameron'u telefonda işlettiler
Başbakanı David 'a telefonda kendini İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumunun (GCHQ) direktörü Robert Hannigan olarak tanıtan bir kişinin Başbakanı işletti.

Konuya ilişkin açıklama yapan İngiltere Başbakanlığı, Cameron'ı arayan kişinin kendisini, İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ'nun Başkanı Robert Hannigan olarak tanıttığını belirterek, Cameron'ın durumdan şüphelenmesi üzerine telefon görüşmeyi hemen sonlandırdığını kaydetti.

GÖRÜŞMEYİ SONLANDIRDI

Cameron'ın resmi telefonuna gelen aramanın kısa sürdüğü ve hassas herhangi bir bilginin paylaşılmadığının bildirdildiği Başbakanlık açıklamasında, "Telefonunun işletildiğinin anlaşılması üzerine Başbakan Cameron görüşmeyi sonlandırdı. Hem GCHQ hem de Başbakanlık güvenliği ciddiye alıyor ve bu telefon işletmelerini takiben hükümetin bu olaydan ders çıkardığından emin olmak için, güvenlik yöntemleri gözden geçiriliyor" denildi.

İngiltere Başbakanlığı daha önce de telefon işletmelerinin kurbanı olmuştu. 1998 yılında radyo sunucusu Steve Pen, dönemin Muhafazakar Parti lideri William Hague olduğunu iddia ederek, dönemin Başbakanı Tony Blair'i arayarak, Blair'le görüşmeyi başarmıştı. Bunun üzerine, Başbakanlık telefon santrali "Tony ile görüşmek istiyorum" diyen binlerce kişinin telefon şakasına maruz kalmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cameron'u telefonda işlettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN