Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devrim korkusu

Mübarek'in devrildiği 25 Ocak gösterilerinin 4'üncü yıl dönümünde Tahrir'e giriş yasaklandı. Önlemlere rağmen düzenlenen eylemlerde 16 kişi hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 26.1.2015
Devrim korkusu
Mısır'da Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan 25 Ocak 2011 devriminin 4'üncü yıl dönümüne, ülke genelindeki sıkı güvenlik önlemleri damgasını vurdu. Devrimin sembol meydanı Tahrir'in de aralarında bulunduğu birçok alana giriş-çıkış tamamen yasaklandı. Mübarek rejimini tekrar canlandırmakla suçlanan Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'ye yönelik protestolarda 16 kişi hayatını kaybetti. Başkent Kahire ve ülkenin ikinci büyük şehri İskenderiye'de sivil polisler gün boyunca sokaklarda kimlik kontrolü yaptı. 230 bin asker ve polis seferber edildi. Kamu binaları; polis barikatları ve zırhlı askerî araçlarla çevrelendi. İçişleri Bakanlığı, polis ve askerin koordineli çalışarak güvenliği sağlayacağını duyurdu. Önemli kentlerin emniyet müdürleri, kriz masaları oluşturulduğunu ve herhangi bir protesto girişimine anında müdahale edileceğini bildirdi.

GÖSTERİLERDE 16 ÖLÜ

Tüm bu açıklamalara rağmen, Sisi karşıtları kimi şehirlerde sokaklara çıktı. Geçtiğimiz yıl askeri yönetim tarafından görevinden edilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için yürüyenlerden başkent Kahire'de 2, Beheyra'da 2, ve İskenderiye'de 1 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı dünkü olaylarda ölenlerin toplam sayısını 16, yaralananların sayısını ise 38 olarak açıkladı. BBC muhabiri Orla Guerin de sosyal medyadan "Sivil polisler, görüntü almaya devam edersek bizi vuracaklarını söylediler" cümlesini paylaştı.

CENAZEDE SLOGAN: ASKERİ REJİME HAYIR
Önceki gün Tahrir'e çiçek bırakmak için çıkan sol görüşlü gösterici Şeyma Sabbağ, vücuduna isabet eden pompalı tüfek mermileri nedeniyle, kocasının kollarında can vermiş, kocasının Sabbağ'a sarılırkenki fotoğrafı, dünya basınında geniş bir şekilde yer almıştı. Sabbağ'ın cenaze töreninde 'Askeri rejime hayır' sloganları atıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrim korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN