Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD: Kobani'de savaş devam ediyor

Kürtler, 5 aydır kuşatması altındaki Kobani'de zafer ilan etmişti. Ancak ABD'den, "Savaş hala devam ediyor" açıklaması geldi.

Giriş Tarihi: 27.1.2015 11:25
ABD: Kobani'de savaş devam ediyor
5 aydır kuşatması altındaki Kobani, bölgeden gelen haberlere göre artık Kürt güçlerinin kontrolünde. ABD ise konuya oldukça temkinli yaklaşıyor. Pentagon sözcüsünün ''Savaş hala devam ediyor. Dost güçler bir ivme kazandı'' sözleri şaşırttı.

TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kobani'de YPG güçlerinin IŞİD'e karşı üstünlük kazandığını doğrularken, bölgenin IŞİD güçlerinden arındırılıp arındırılmadığı sorularına temkinli yanıtlar verdi.

"MÜCADELE SÜRÜYOR"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , başkent Washington'da yaptığı basın toplantısında kendisine yöneltilen, "Kürt güçler, IŞİD'i Kobani dışına püskürttü mü" sorusuna verdiği yanıtta, "Haberler gördüm ve Savunma Bakanlığ'ndan meslektaşlarım bu konuya ilişkin açıklamalar yaptılar. Kobani mücadelesi sürüyor. IŞİD'e karşı mücadele eden yerel güçleri desteklemeyi sürdürüyoruz. Bizim çabalarımız ve bölgedeki cesur savaşçılar sayesinde IŞİD'in kazanımlarını tersine çevirdiler. IŞİD karşıtı güçler şimdi Kobani ve çevresinin yüzde 70'ini kontrolü elinde bulunduruyor. Hepimizin bildiği gibi IŞİD Kobani'ye müthiş bir güç yığdı ama çok açık ki artık ilerleyemiyorlar ve biz onları daha da geriletiyoruz. Ancak bunun tamamlanmış olduğunu tam olarak teyit edemem" dedi.

"SAVAŞ DEVAM EDİYOR"

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da, Kobani'de IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin sona erdiği ya da bölgenin bütünüyle IŞİD militanlarından temizlendiğini teyit edemeyeceklerini açıkladı. Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren, "Savaşın kazanıldığını söyleyebilecek durumda değilim. Savaş devam ediyor. Ancak şimdiki durumda dost güçler, inanıyorum ki üstün durumda" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Kobani'de savaş devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN