Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birer kahve içtiler hükümeti kurdular

Partisinin oylarını 5 yılda sekiz kat artırarak seçimden zaferle çıkan radikal sol SYRIZA'nın lideri hükümeti de jet hızıyla kurdu. Birlikte sabah kahvesi içtiği aşırı sağcı 'Bağımsız Helenler' lideri Panos Kammenos'la yarım saat sonra el sıkışan Çipras, 162 sandalyeli hükümetiyle 'ın yeni başbakanı oldu

Giriş Tarihi: 27.1.2015
Birer kahve içtiler hükümeti kurdular
IRKÇI ALTIN ŞAFAK'A GEÇİT VERMEMEK İÇİN YARIM SAATTE ANLAŞTILAR

'daki seçimleri kazanan radikal sol SYRIZA partisi, çıkardığı 149 milletvekili ile 300 sandalyelik parlamentoda mutlak çoğunluğu kıl payı kaçırınca koalisyon için elini çabuk tuttu. SYRIZA'nın 40 yaşındaki lideri , seçimden yüzde 4.7 oy ile 13 sandalye çıkaran aşırı sağcı ANEL (Bağımsız Helenler) lideri Panos Kammenos'a sabah saatlerinde adeta kahve içmeye gider gibi gitti. İkilinin yarım saatlik samimi görüşmesi sonrası Kammenos "Artık Yunanistan'ın başbakanı Çipras" diyerek koalisyon için el sıkışıldığını açıkladı. Çipras seçimlerde 4'üncü gelen ancak Çipras'a ilk önce kendileriyle koalisyon görüşmesi yapmadığı için sitem eden ılımlı sol Potami ve Komünist Parti KKE'nin de yeni kurulacak hükümete açıktan da olsa destek vermesini istedi. Çipras'ın arkasında geniş bir destek toplamak istemesindeki amaç AB ve IMF ile pazarlık masasına sağlam oturmayı hedeflemesinden kaynaklanıyor.

İŞTE SYRİZA LİDERİ TSİPRAS! - TIKLAYIN

DOMİNO ETKİSİ OLUR MU?
SYRIZA'nın iktidara gelmesi, Avrupa ülkelerindeki sol eğilimli partiler için domino etkisi yapar mı? İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa'da solun yükseleceği belklentileri yüksek sesle konuşulmaya başladı. Bu durum başta Almanya olmak üzere Yunanistan'a mali yardımlarda bulunan bazı AB ülkelerinde huzursuzluk yaratıyor. Çipras'ın Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etmesi- AB ve IMF'nin koştuğu şartları reddederek bunların müfettişleri olan 'Troyka'yı tanımayacak olması euro bölgesinde endişelere neden oluyor. 2009'da patlak veren Yunan ekonomisinin ayakta tutulabilmek için Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) devreye girmesi, ilk önce 2011'de PASOK hükümetinin çökmesine neden oldu. 2012'deki seçimlerde PASOK ile en büyük siyasi rakibi olan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YDP) arasında kurulan koalisyon hükümeti ise "Troyka" nın talep ettiği sert ekonomik şartları uygulamaya başladı. Koalisyon hükümeti, 2 yıl içinde 48 ayrı ve ağır vergi getirdi. Maaşları asgariye indirdi; işten kovulmalar arttı. İşsizlik oranı yüzde 26'lara tırmandı. Petrol, elektrik, su, doğal gaz faturalarına zamlar getirildi. Bu durum, geliri yüzde 40 düşen Yunan halkını ve özellikle, konut vergilerinden şikayetçi olan orta sınıfı dize getirince koalisyon sarsılmaya başladı. AB ve IMF formülüne rest çekeceğini açıklayan SYRIZA'nın zaferine yol açan erken seçim ilan edildi.

ALEXİS TSİPRAS DİNİ YEMİN ETMEDİ - TIKLAYIN

'ALTIN ŞAFAK' ERİMEDİ
SYRIZA'nın zaferi , gerek YDP gerekse PASOK'ta deprem yarattı. Her iki parti de olağanüstü kurultaya gidecek. Düne kadar Başbakan olan Andonis Samaras'ın YDP liderliğinden ayrılmayacağı ancak Evangelos Venizelos'un PASOK liderliğinin tehlikede olduğu belirtiliyor. Bu seçimlerde aldığı yüzde 6.2 ile 17 milletvekili çıkarmayı başaran ırkçı Altın Şafak'ta ise partinin lideri Nikos Mihaloliakos ile 5 Altın Şafak milletvekilinin, suç örgütü oluşturdukları gerekçesiyle cezaevinde tutuklu bulunmalarına rağmen oy oranının korunmuş olması yüzleri güldürüyor.

TÜRKİYE'YE SICAK MESAJLAR VEREN SYRIZA'DAN 3 TÜRK VEKİL SEÇİLDİ
SYRIZA'NIN Batı Trakya'da Müslüman Türk azınlığı arasından gösterdiği üç aday da parlamentoya girmeyi başardı. SYRIZA, Gümülcine'nin bağlı bulunduğu Rodop ilinde yüzde 48; İskeçe'de ise yüzde 44 oy topladı. Gümülcüne'den Mustafa Mustafa ile Ayhan Karamustafa; İskeçe'den de Hasan Hüseyin Zeybek milletvekili seçildi. SYRIZA, bugüne kadarki söylemlerinde Türk halkına karşı barış, dostluk ve kardeşlik duyguları beslediğini dile getirdi. Seçim kampanyalarında dış politika olmamasına rağmen, Çipras'ın Türkiye'ye karşı herhangi bir "çıkış" yapması beklenmiyor. Çipras, her Başbakan gibi ilk ziyaretini Kıbrıs Rum kesimine yapacak.

İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Birer kahve içtiler hükümeti kurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN