Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Castro: politikalarına güvenmiyorum

devriminin 88 yaşındaki lideri ro, ülkesinin ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki kararıyla ilgili uzun süredir koruduğu sessizliğini bozdu.

Giriş Tarihi: 27.1.2015 10:55
Castro: ABD politikalarına güvenmiyorum

"ABD POLİTİKASINA GÜVENMİYORUM"

Castro, Havana Üniversitesi öğrenci federasyonuna yazdığı mektupta, geçen aralık ayında iki ülke arasında 50 yılı aşkın süredir kopuk ilişkileri onarma kararı alındığının açıklanmasının ardından normalleşme süreciyle ilgili ilk kez yorumda bulundu.

devriminin lideri ro, Komünist Parti gazetesi Granma'da da yayımlanan mektubunda, "Ne 'nin politikasına güveniyorum ne de onlarla iki çift laf ettim. Ama bu çatışmalara barışçı çözümü reddettiğim anlamına gelmez" ifadesini kullandı.

"DOSTLUK İŞBİRLİĞİNİ SAVUNACAĞIZ"

Fidel Castro, "Daima dünyadaki tüm insanlarla, siyasi hasımlarımız dahil olmak üzere, dostluk ve işbirliğini savunacağız" dedi.

ABD-KÜBA İLİŞKİLERİ

ABD ve Küba arasındaki ilişkiler Fidel Castro'nun 1959'da ABD destekli Fulgencio Batista rejimini devirmesi sonucu yönetime gelmesiyle bozulmaya başladı. Taraflar arasında başlayan gerginlik, ABD'nin Küba'ya 1960'tan bu yana ticari ambargo uygulamasına neden olmuş ve iki ülke ilişkileri 1961'de kesilmişti.

Obama yönetimi, geçen Aralık ayı sonunda açıkladığı Küba ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ilk adımı atarak, seyahat ve mali alanlardaki bazı yaptırımları gevşetmişti. Ayrıca bu ay süreç çerçevesinde üst düzey bir ABD heyeti, Küba'da iki gün süreyle müzakerelerde bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Castro: ABD politikalarına güvenmiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN