Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ajanı bilgi sızdırmaktan suçlu bulundu

Giriş Tarihi: 27.1.2015 13:15
CIA ajanı bilgi sızdırmaktan suçlu bulundu

'de eski ajanı Jeffrey Sterling, CIA'nın İran'ın nükleer programına karşı yürüttüğü operasyonun bilgilerini New York Times muhabirine sızdırdığı gerekçesiyle federal jüri tarafından suçlu bulundu.

Virginia'da görülen duruşmada, jüri, 47 yaşındaki eski ajanı Sterling'in federal mahkemede karşı karşıya olduğu 9 suçlamadan da suçlu olduğu kararına vardı. Savcılar, Sterling'in New York Times muhabiri James Risen'a CIA'nın Tahran yönetiminin nükleer programına yönelik yürütülen operasyona ilişkin gizli bilgileri sızdırdığını iddia etti.

Bölge Hakimi Leonie M. Brinkema, cezası 24 Nisan'da verilecek olan Sterling'in o tarihe kadar kefaletle serbest bırakılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

KİTAP OLAY OLMUŞTU

İki Pulitzer ödülüne sahip olan New York Times muhabiri Risen, 2006 yılında, dönemin ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin CIA'yı yasa dışı olarak nasıl kullandığını anlatan Savaş Devleti (State of War) isimli bir kitap yayımlamıştı.

CIA'nın, Tahran yönetiminin nükleer programını başarısız kılmak için Merlin Operasyonu (Operation Merlin) düzenlediğini ve operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığı iddiasına yer verilen kitabın piyasaya çıkmasının ardından kısa bir süre sonra da Jefreyy Sterling hakkında CIA belgelerini illegal yollardan elde etmek ve devlete ait gizli belgeleri Risen'a vermek suçlamasıyla dava açılmıştı. Risen da uzun bir süre kaynağını açıklamayı reddetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA ajanı bilgi sızdırmaktan suçlu bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN