Hastanede gizemli 11 can aldı

Türkiye tatilinden dönen bir Alman hastanın taşıdığı , Kiel Hastanesi'nde onlarca hastaya yayıldı. Art arda ölen 11 hastada bakteri tespit edildi

Giriş Tarihi: 27.1.2015
Hastanede gizemli bakteri 11 can aldı
'nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinde Kiel Üniversite Hastanesi Kliniği, bir ayı aşkın bir süredir yayılan bir yle mücadele ediyor. Kamuoyu ise durumdan tesadüf eseri haberdar oldu. Türkiye tatilinden dönen 74 yaşındaki bir erkek Alman hasta, 11 Aralık'ta Kiel Üniversite Hastanesi Kliniği'nin acil servisine başvurdu. 21 Aralık-20 Ocak tarihleri arasında kendisiyle birlikte aynı bakteriyi taşıdığı tespit edilen hastanedeki 10 hasta daha yaşamını yitirdi. Hastane yetkilileri vakalardan 9'unda bakterinin ana ölüm nedeni olmadığını belirtiyor.

BAKTERİLER HAKKINDA 25 İLGİNÇ GERÇEK - TIKLAYIN

GAZETECİLER ORTAYA ÇIKARDI

Cumartesi akşamına kadar yaşları 27 ile 88 arasında değişen 27 hastada neredeyse tüm antibiyotik türlerine karşı bağışıklığı olan Acinetobacter baumannii tespit edildi. Kamuoyu bu durumdan ancak yeni haberdar oldu. Kliniğin 23 Ocak tarihli basın bültenindeki "12 hastaya MRGN bakterisi bulaştığı, yoğun bakım servisine tedbiren şimdilik yeni hasta alınmayacağı, büyük ameliyatların ertelenebileceği" açıklaması gazetecilerin dikkatini çekti. Basın bildirisinde ölen hastalara da değinilmiyordu. Gazetecilerin soruları üzerine sorunun boyutu ortaya çıktı. Cuma akşamı bir basın toplantısı düzenleyen Schleswig-Holstein Üniversite Kliniği Başhekimi Jens Scholz, ölü sayısını önce 3, hemen ardından 5 olarak açıkladı. Eyalet Sağlık Bakanı ile yapılan kriz toplantısının ardından cumartesi akşamı ikinci bir basın toplantısı düzenlendi. Bu kez vücudunda bakteri tespit edilen 11 hastanın 21 Aralık-20 Ocak arasında öldüğü bilgisi verildi. Klinik iki günde bir konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğini açıkladı. Scholz, hastanedeki 50 kişide yapılan tarama sonrası 14 kişinin de izolasyonda kalmaya devam ettiği, hastanede yoğun bakım dışındaki bölümlerde bulunan hastalar için bir tehlike bulunmadığı bilgisini verdi.

FRANKFURT'TAN TAKVİYE...
Şu an başsavcılık konuyla ilgili soruşturma yürütüyor. Schleswig-Holstein Üniversite Hastanesi Kliniği, Frankfurt Üniversitesi'ndeki bilim insanlarından yardım istedi. İlgili bakteri konusunda uzman bilim insanlarının Kiel'e hareket ettiği açıklandı. Sağlıklı insanlar için tehlikesiz olan bu bakteri, hastalar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ise tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor.

Deutsche Welle Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastanede gizemli bakteri 11 can aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN