Minyatür Güneş Sistemi keşfedildi

Giriş Tarihi: 29.1.2015
Minyatür Güneş Sistemi keşfedildi

Çekim etkisinde Dünya büyüklüğünde beş gezegen bulunan bir yıldız keşfedildi. 117 ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerin yıldız çevresinde dönüşü 10 gün sürüyor. Yani orada bir yıl 10 günde bitiyor!

İngiliz bilim insanları Güneş Sistemi'nin "minyatür bir versiyonu" olarak tanımladıkları çok eski bir sistem keşfetti. Kepler teleskobunun verilerini inceleyen Birmingham Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, çekim etkisinde beş gezegen bulunan bir yıldızın varlığını ortaya çıkardı. 117 ışık yılı uzaklıktaki bu güneş sisteminin 11.2 milyar yıl önce oluştuğu; Kepler-444 adı verilen yıldız ve gezegenlerinin Dünya'dan iki buçuk kat daha yaşlı olduğu kaydedildi. Bilim insanları, büyüklükleri Merkür ve Venüs arasında değişen beş gezegenin yıldız etrafındaki dönüşlerini, "Dünya'nın 10 gününe eşdeğer sürede tamamladıklarını" açıkladı. Keşif ekibinde yer alan Tiago Campante, türünün bilinen eski bir örneği olan güneş sisteminin "galaksideki antik yaşamı" aydınlatabileceğini söyledi. Campante, gezegenlerin yıldıza olan uzaklıkları göz önünde bulundurulduğunda yaşam olasılığının ortadan kalktığını ifade etti.

DEVASA HALKA SİSTEMİ
Uzayda ikinci keşif Hollandalı ve ABD'li astronomlardan geldi: Bilim insanları devasa halka sistemi bulunan bir gezegen keşfetti. Gezegenin halka sistemi Satürn'ün halka sisteminden 200 kat daha büyük. Astronomlar, gezegenin etrafındaki muhtemelen 30'dan fazla halkanın her birinin milyonlarca kilometre çapında olduğunu hesapladı. Halkaların, SuperWASP gözlemevinden toplanan verilerin incelenmesi sırasında keşfedildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minyatür Güneş Sistemi keşfedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN