Bu devlet ırkçılığının göstergesidir

’da bir ilkokulda Ahmed adındaki çocuk, saldırısında ölenler için düzenlenen saygı duruşuna katılmayı reddetti. Bunun üzerine 8 yaşındaki çocuk, 'terörü övdüğü' gerekçesiyle karakolda sorgu altına alındı.

Giriş Tarihi: 30.1.2015 21:47
Bu devlet ırkçılığının göstergesidir
Fransız mizah dergisi 'ya ve bir süpermarkete yapılan saldırının ardından büyük bir korkunun yaşandığı 'da 8 yaşındaki bir çocuk 2 saat sorgu altına alındı.

Polis şefi Marcel Authier'in ifadesine göre; 8 yaşındaki çocuk, 'sınıfta Charlie Hebdo Dergisine yapılan saldırıyı övdüğü' gerekçesiyle gözaltına alındı.

'Nice' şehrindeki bir ilkokulda Ahmed adındaki bir çocuk, Charlie Hebdo saldırısında ölenler için düzenlenen saygı duruşunakatılmayı reddetti. Sınıfta saldırıyla ilgili tartışma yapıldığında ise öğretmen öğrencilere: "Siz de Charlie misiniz?" diye sordu. Ahmed bu soruya karşılık olarak da, "Asla! Ben Charlie değilim" gibi ifadelerde bulunduğu için öğretmenin dikkatini çekti. Bunun üzerine okul müdürü polise suç duyurusunda bulundu. Sonrasında ise polis, çocuğu ve babasını sorgu altına aldı.

"BU BİR DEVLER IRKÇILIĞIDIR"

Çocuğun avukatı Sefen Guez Guez, "Çocuk bu polis sorgulamasından travmatize oluyor. Hâlbuki yanlış bir şey yapmadı. Bu bir devlet ırkçılığıdır" ifadeleriyle bu durumu kınadı.

GGİF (Fransa İslamofobi'ye karşı olan topluluk) de yaşanan skandala sert tepki gösterdi. GGİF, "Okul'un bunu bir çocuğa yapması şok edici. Çocuğa fiziksel ve psikolojik baskı uygulanmakta. Müslüman olduğu için bunlar yaşanıyor ve bu kabul edilemez" gibi ifadelerde bulundu.

Öte yandan; okul müdürünün öğrenciyi tokatladığı ve kafasını okul tahtasına vurulduğu gerekçesiyle çocuğun ailesi şikayette bulunacağı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu devlet ırkçılığının göstergesidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN