Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Kral'dan, köklü kabine değişikliği

Suudi Arabistan'da Kral Selman, ülke tarihinin en kapsamlı kabine değişikliğine gitti, altı bakan ile bazı vali ve kritik istihbarat şeflerini görevden aldı

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Yeni Kral'dan, köklü kabine değişikliği
Suudi Arabistan'da Kral Abdullah'ın ölümünün ardından tahta çıkan Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz, ülke tarihinin en kapsamlı kabine değişimini gerçekleştirdi. 6 bakan görevden alınırken, kabinenin en genç üyeleri, 1980 doğumlu Savunma Bakanı Muhammed Bin Selman'la, 1979'lu Enformasyon Bakanı Adil Tureyfi oldu.

3 BAKAN YERİNİ KORUDU

Savunma Bakanı Muhammed, Kral Selman'ın oğlu. Tureyfi ise bakanlığa atanmasına kadar el Arabiya televizyonunun genel müdürü olarak görev yapıyordu. Yeni kabinede Petrol Bakanı Ali Naimi, Maliye Bakanı İbrahim Assaf ve Dışişleri Bakanı Prens Suud el Faysal ise koltuklarını korudu. Kral Selman'ın yaptığı değişikliklerin en dikkate değer yönü, Kral Abdullah döneminde kritik noktalara gelmiş bazı isimlerin azledilmesi oldu. Abdullah'ın Riyad ve Mekke valiliklerine atadığı oğulları görevden alınırken, ABD yönetimiyle ters düşen eski İstihbarat Şefi Bender Bin Sultan'ın görevine son verildi. Kral Selman, ağabeyi Abdullah tarafından göreve getirilen İstihbarat Şefi Prens Halid Bin Bender'i de Halid Bin Ali el Humeydan ile değiştirdi.

HALKA 2 MAAŞ İKRAMİYE DAĞITTI
Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz, göreve gelmesi münasebetiyle devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 30 milyar dolar değerinde 2 maaş ikramiye ödenmesini emretti. Süper lig takımlarına 10, birinci lig takımlarına 5, ülkede kayıtlı diğer takımlara ise 2 milyon riyal ikramiye ödenmesi talimatını da veren Kral Selman, daha sonra kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada din ve vatana hizmet için Allah'tan yardım dilediğini belirterek, halkının hakkını ne yaparsa yapsın ödeyemeyeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Kral'dan, köklü kabine değişikliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN