Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa ilk uyarısını yaptı

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Başbakanı Aleksis 'ın söylemleri ve ülkedeki karşıtı tutumla ilgili, "Çipras'ın, 'e karşı saldırılarını durdurması iyi olur" dedi.

Giriş Tarihi: 1.2.2015 19:32
Avrupa ilk uyarısını yaptı
'daki "Welt am Sonntag" gazetesine açıklamalarda bulunan Schulz, ile 'da yaptığı görüşmede Merkel'e karşı saldırılarını durdurmasını, zira bunların işe yaramadığını söylediğini belirtti.

Schulz, "Çipras'ın, 'e karşı saldırılarını durdurması iyi olur. Sonuçta yardımda bulunacak olanlardan biri Alman hükümeti. Ayrıca Atina'daki gelişmeleri endişe içinde izleyen sadece Almanya değil, tüm " ifadelerini kullandı.

'Atina sert müzakerelere hazır olsun'

Almanları sorumlu tutmanın bazı kesimlerde olumlu karşılanabileceğini belirten Schulz, bunun ancak kısa görüşlülük olduğunu ve bir ilerleme sağlamayacağını kaydetti.

Schulz, "Avrupa Birliği'nin (AB) Atina'daki yeni hükümetten korkmak yerine ona hazırlıklı olması gerektiğini" ifade ederek, "Şimdi Yunanistan ile sert müzakerelere hazırlanmamız lazım. Ancak Atina da (bizimle) sert müzakerelere hazır olmalı" diye konuştu.

Avrupa'nın duruşu açık ve net

Çipras ile yaptığı görüşmede AB'nin duruşunu açık ve net şekilde dile getirdiğini bildiren Schulz, "Hangi rota ile AB'nin (Yunanistan'ın) yanında olacağını ve hangi rota ile AB'nin desteğini kaybedeceğini kendisine söyledim" ifadesini kullandı.

Çipras, Yunanistan'daki erken seçimlerden önce Merkel karşıtı söylemleriyle dikkati çekmişti. "Merkel, AB'de 28 hükümet başkanından biri. Onu AB'nin resmi olmayan başkanı olarak görmeye gerek yok. Merkel ne başkan ne de Papa olarak seçildi" ifadelerini kullanan Çipras, Merkel'in her alanda hatasız olmadığını ifade etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa ilk uyarısını yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN