Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Para makinesi Super Bowl

Amerikan Futbolu Ligi'nin şampiyonluk maçı ABD için bir spor etkinliği olmasının ötesinde bir anlam taşıyor. Dev organizasyon her yıl ABD ekonomisine can suyu gibi geliyor

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Para makinesi Super Bowl
Amerikan Futbolu Ligi'nin şampiyonluk maçı Super Bowl'da bu gece Arizona'daki Phoenix Üniversitesi Stadyumu'nda New England Patriots ve Seattle Seahawks takımları karşı karşıya gelecek. Bu yıl 49'uncusu gerçekleşecek dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Super Bowl yalnızca bir spor müsabakasının ötesinde tüm yan faaliyetleri, reklam ve sponsorluk gelirleriyle dev bir ekonomi damarı.

KİŞİ BAŞI 78 DOLAR
4 saat boyunca ABD'de adeta hayatı duruduracak karşılaşma ülke ekonomisine ise milyarlarca dolarlık hareketlilik getirecek. ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) tarafından açıklanan verilere göre Super Bowl, sadece perakende sektörüne 14.3 milyar dolarlık katkı sağlayarak rekor kıracak. 2007'de Florida'da düzenlenen 41. Super Bowl'da 195 milyon dolarlık rekor bilet geliri elde edilmişti. Bu yıl bilet gelirinin 200 milyon doları geçmesi bekleniyor. Maçı evinde izleyen Amerikalılar da Super Bowl ekonomisine satın aldıkları yeni televizyonlar, takım eşyaları ve verdikleri partilerle katkıda bulunacak. NRF'nin verilerine göre, geçen yıl Super Bowl için yapılan 67 dolarlık kişi başı ortalama harcama bu yıl düzelen ekonomiyle birlikte 78 dolara yükselecek. Finalden en büyük gelir payını gıda sektörü alacak. Şükran Günü'nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün olan "Super Bowl Pazarı'nda özellikle pizza restoranları kıyasıya rekabet ediyor.

TV SATIŞI AR TIYOR

Super Bowl'un dikkati çeken bir başka etkisi ise televizyon satışlarındaki artış. Geçen yıl maçı daha iyi görüntü kalitesiyle izlemek isteyen 5.1 milyon ABD'li yeni televizyon almıştı. Maçın yayın hakkını satın alan NBC televizyonu da rekor reklam geliri elde edecek.

DEVRE ARASINDA KATY PERRY KONSER VERECEK
Super Bowl için özel olarak hazırlanan reklamlarda Amerika'nın en ünlü şarkıcı ve oyuncuları da boy gösteriyor. Bu yılki maçın devre arasında ise ABD'li pop yıldızı Katy Perry sahne alacak. Finnalin yapılacağı Glendale kentinde otel odalarının fiaytaları dört kat arttı. 5 yıldızlı otellerin standart oda fiyatı gecelik ortalama 400 dolar civarındayken, bu rakam Super Bowl haftasında 1600 ila 2000 dolar arasında değişiyor. Arizona Super Bowl Komitesi de karşılaşmanın eyalete yaklaşık 500 milyon dolar gelir sağlamasını beklediğini açıkladı. Sonuç olarak, Amerikalı sporseverlerin tüm yıl beklediği Super Bowl'u hangi takımın kazanacağı pazar gecesine kadar belli olmayacak olsa da milyarlarca dolarlık organizasyonun asıl galibi hiç kuşkusuz ABD ekonomisi olacak.

RAKAMLAR
800 milyon dünya genelinde izleyici sayısı
19.5 milyar dolar iş hacmi
100 bin finali canlı izleyecek kişi sayısı
6 bin 650 dolar en düşük bilet fiyatı
19 bin dolar VIP koltukların fiyatı
12 milyon final gecesi verilen pizza siparişi sayısı
4.5 milyon dolar 30 saniyelik reklam geliri
100 bin stadın bulunduğu Glendale kentine gelecek turist sayısı
4 milyar dolar final maçı için oynanan toplam bahis değeri
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para makinesi Super Bowl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN