Şam'daki bomba Tel Aviv'den patlatılmış

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Şam'daki bomba Tel Aviv'den patlatılmış

Şam'da 2008'de Hizbullah liderlerinden Muğniye'ye düzenlenen suikastı CIA ve Mossad'ın birlikte yaptığı ortaya çıktı. Suriye'deki bomba İsrail'den patlatılmış

Son zamanlarda oldukça gergin olan İsrail ile Lübnan merkezli Şii Hizbullah örgütünün ilişkilerini daha da gerecek bir gelişme yaşandı. Hizbullah'ın en önemli isimlerinden İmad Muğniye'nin 12 Şubat 2008'de Suriye'nin başkenti Şam'da öldürüldüğü suikastın arkasından CIA-Mossad ortaklığı çıktı. Washington Post gazetesinin, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ABD'de imal edilen ve Kuzey Carolina eyaletinde denenen bomba, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Mossad ajanları tarafından Şam'daki CIA ajanlarıyla koordineli olarak patlatıldı. CIA ajanlarının, Muğniye'yi Şam'da aylar boyunca izledikleri belirtildi. CIA, Washington Post'un haberiyle ilgili yorum yapmaktan kaçınırken; gazete, böylesine kapsamlı bir operasyonun mutlaka dönemin bütün üst düzey yetkililerinin imzasıyla gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

STEPNEYE BOMBA

Hizbullah'ın beyin takımında yer alan Muğniye, suikast günü Şam'da bir restoranda yemek yedikten sonra aracının yedek lastiğine konan bombanın infilak etmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Muğniye, 1980'lerde Lübnan'da çok sayıda Batılının kaçırılmasından ve 1992'de İsrail'in Buenos Aires Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıdan sorumlu tutuluyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şam'daki bomba Tel Aviv'den patlatılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN