Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıra İspanya'da

Yunanistan'da radikal sol SYRIZA'nın seçimlerden zaferle çıkmasının ardından ruh ikizi olarak anılan İspanyol Podemos partisi de ilk kez destekçilerini sokağa döktü. Değişim yürüyüşüne on binler katıldı

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Sıra İspanya'da
Avrupa radikal sol partilerin yükselişi sürüyor. Yunanistan'da 25 Ocak'ta düzenlenen genel seçimlerde radikal sol parti SYRIZA'nın zafer kazanmasının ardından gözler, İspanya'daki Podemos partisine çevrilmişti. İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle kendiliğinden oluşan 'Öfkeliler' hareketinin devamı olan ve geçtiğimiz kasım ayında siyasi partiye dönüşen Podemos, dün gövde gösterisi yaptı. Hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı çıkan partinin yüz binlerce destekçisi başkent Madrid sokaklarına aktı. Göstericiler ünlü Puerta del Sol Meydanı'nda ülke genelinden kalkan 260 otobüs ile taşındı. Bu meydan aynı zamanda 2011'de 'Öfkeliler' hareketinin düzenlediği geniş katılım hükümet karşıtı gösterilere ev sahipliği yapmıştı. Göstericiler "Geliyoruz, yapabiliriz", "Düzeni değiştireceğiz" ve "Değişim zamanı geldi" şeklinde sloganlar attı. Podemos partisinin şimdiye kadar düzenlediği ilk sokak yürüyüşüne "Değişim Yürüyüşü" ismi verildi. Türkçe karşılığı "Yapabiliriz" olan Podemos partisinin oy oranı anketlerde birinci sırada gözüküyor. Podemos, bu yılın sonunda düzenlenecek genel seçimlerde birinci sırada gelirse ülkenin içinde bulunduğu bütün borç politikalarını değiştireceğini söylüyor.

VENEZÜELLA ETKİSİ

Podemos lideri Pablo İglesias, gösterileriyle mayıs ayı sonunda yapılacak yerel seçim çalışmalarına start verdiklerini söyledi. İspanya'daki geleneksel parti liderleri ise Podemos hareketini Venezüella'daki sosyalistlerle işbirliği yapmakla suçluyor.

GENÇ YOLDAŞLAR
SYRIZA'nın ruh ikizi olarak anılan Podemos'un lideri Pablo İglesias (sağda) at kuyruklu saç modeli ile dikkat çekiyor. İglesias, Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras (solda) ile sık sık mitinglere birlikte çıkıyor. 36 yaşındaki İglesias son olarak 40 yaşındaki Çipras'ın başbakan seçilmesinden sonraki SYRIZA mitingine katılmıştı. İglesias, mayıs ayı sonunda yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanan 5 Podemos adayından biri olmuştu. Genç lider aynı zamanda üniversitede öğretim üyeliği yapıyor. İglesias, daha önceki bir röportajında "Elimde olsa İspanya'yı NATO'dan çıkartırım" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra İspanya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN