Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözler Ürdünlü pilotta

Serbest bırakılması beklenirken infaz haberi gelen Japon rehinenin öldürüldüğünü gösteren video dünyanın öfkesini çekti. İnfazın ardından gözler rehine takasının üçüncü tarafı olan Ürdün'e çevrildi

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Gözler Ürdünlü pilotta
Tarafların anlaşmaya yakın olduğu ve rehine değişiminin Türkiye sınırında yapılacağına dair haberlerin çıktığı sırada IŞİD'in elindeki ikinci Japon rehineyi de katletmesiyle gözler rehine pazarlığının üçüncü tarafı Ürdün'e çevrildi. Önceki akşam yayımlanan infaz görüntülerinde, IŞİD'in elindeki Ürdünlü pilot Muaz el Kesasibe hakkında herhangi bir bilgi verilmemesi kaygı yarattı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Ortadoğu turu sırasında IŞİD'le mücadeleye 200 milyon dolar ayırdıklarını duyurmasının ardından, örgüt elindeki iki Japon rehine için aynı meblağda bir fidye talep etmişti. Talep karşılanmayınca rehinelerden birini katleden IŞİD, Japon gazeteci Kenji Goto ve Ürdünlü pilot Kesasibe'nin hayatları karşılığında, Ürdün'de tutuklu bulunan intihar bombacısı Sacide el Rişavi'nin serbest bırakılmasını talep etmişti. Ürdün ise bu talebe "Pilotun sağ olduğunu gösterirseniz, Rişavi'yi serbest bırakabiliriz" karşılığını vermişti.

"TAKASA HAZIRIZ"
Önceki akşam yayınlanan ve dünyanın öfkesini çeken infaz görüntülerinin ardından Ürdün'ün Hükümet Sözcüsü Muammed el Momeni kameralar karşısına geçerek "Rehine değişimi hâlâ gerçekleşebilir" çağrısında bulundu. Ürdün Kralı Abdullah da savaş uçağı Suriye'de düşünce IŞİD tarafından rehin alınan vatandaşı için "Kahraman pilot Kesasibe'nin kurtarılması için her türlü imkanı seferber ettik" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler Ürdünlü pilotta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN