Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Divanı'ndan soykırım kararı

Giriş Tarihi: 3.2.2015 14:48
Adalet Divanı'ndan soykırım kararı

BM’ye bağlı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, Hırvatistan ile Sırbistan’ın birbirlerine karşı açtıkları soykırım davasında iki ülkenin de bu suçu işlemediğine hükmetti.

Adalet Divanı, Sırbistan'ın, Yugoslavya'nın dağılma sürecine denk gelen 1990'lı yıllarda Hırvatistan'da soykırım işlemediğine karar verdi. Mahkeme Başkanı aynı şekilde, Hırvatistan'ın da bölgede soykırım yapmadığına karar verildiğini açıkladı.

Savaş sırasındaki çatışmalarda her iki ülke güçlerinin de farklı suçlar işlediğini belirten Mahkeme Başkanı Peter Tomka, bunların soykırım olarak değerlendirilmesi için yeterli kanıtların olmadığını söyledi.

Sırp güçlerinin o dönemde Hırvatistan'da yaygın suçlar işlediğini ileri süren Adalet Divanı yargıçları ancak bunların da soykırım olarak değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

16 YILLIK DAVA


Uzun bir geçmişe sahip dava ilk olarak Hırvatistan'ın girişimiyle 1999 yılında başlamıştı. Eski Yugoslavya'nın dağılma döneminde vatandaşlarına soykırım uygulandığını iddia eden Hırvatistan, Sırbistan'ı Adalet Divanı'na şikayet etmişti.

Adalet Divanı'nın, Sırbistan'ın da böyle bir hakkı olduğuna karar vermesi üzerine harekete geçen Zagreb yönetimi, benzer iddialar ileri sürerek Hırvatistan aleyhine dava açmıştı.

Sırbistan'ın karşı tarafın da kabul etmesi halinde karşılıklı vazgeçilebileceği açıklamasında bulunduğu davada Hırvatistan, savaş suçu işlemiş kişilerin yargılanması, ülkelerinden götürülen tarihi ve kültürel eserlerin iadesi ve kayıp kişilerin akıbetlerinin belirlenmesi gibi taleplerde bulunmuştu.

Sırbistan daha önce de Uluslararası Adalet Divanı'nda Bosna Hersek'in Srebrenitsa kasabasında yapılan katliam nedeniyle soykırım suçlamasıyla yargılanmıştı.

Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Srebrenitsa'da yaşananların soykırım olduğunu kabul etmiş ancak Sırbistan'ın bundan doğrudan sorumlu tutulamayacağına hükmetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Divanı'ndan soykırım kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN