Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Castro yaşıyor! İspatı elindeki gazete

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Castro yaşıyor! İspatı elindeki gazete

Küba Komünist Partisi gazetesi Granma "Castro öldü" iddialarını böyle yalanladı. Castro'ya aralıkta ABD'nin serbest bıraktığı Kübalılarla ilgili haber gösterildi

Hakkında, 'sağlığı kameralar karşısına çıkamayacak kadar bozuldu' hatta 'öldü, fakat ölümü gizleniyor' şeklinde haberler çıkan Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun yeni fotoğrafları yayımlandı. Yakın zamanda çekilen fotoğraflar, pazartesi gecesi Komünist Parti'nin gazetesi Granma'nın internet sitesinde yer aldı. Fotoğraflarda Castro'nun, Üniversite Öğrencileri Federasyonu Başkanı Randy Perdomo Garcia'yla sohbet ettiği ve gazete okuduğu görülüyor. Castro'nun elinde tuttuğu gazetede, ABD'nin aralıkta iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi çabaları kapsamında 3 Kübalı ajanı serbest bıraktığına dair haberin bulunması ise dikkat çekti. Uzmanlara göre, Küba yönetimi, fotoğrafların yakın tarihte çekildiğine ispat olarak böyle bir fotoğraf yayımlamayı tercih etti. ABD, 'Cuban Five' (5 Kübalı) olarak bilinen ve yıllardan beri elinde tutuğu 5 Küba ajanından 3'ünü 17 Aralık'ta serbest bırakmıştı. Kübalılar'ın 5 Kübalı yurtsever dediği ajanlardan ikisi de 2012'de serbest bırakılmıştı.

'YAŞAM DOLUYDU'
"Commandante" (Komutan) lakaplı Castro'yla sohbetlerinin 3 saati geçtiğini belirten Garcia, 88 yaşındaki liderle; spordan dünya siyasetine, Castro'nun günlük egzersizlerinden astronomiye kadar birçok konuda konuştuklarını söyledi. "Ben çıkmak üzereyken bile diyabet gibi yaygınlaşan hastalıklarla baş etmek için doğal ürün yetiştirilmesi gerektiğini, Küba'nın Afrika'yla ilişkilerini ve Kübalı doktorların ebolayla mücadelede aldıkları rolü anlatıyordu" diyen Garcia, Castro'nun 'yaşam dolu' olduğunu söyledi. ABD merkezli Küba Özgürlük Konseyi Başkanı Ninoska Perez, CNN'e verdiği röportajda "Fidel Castro kameralar karşısına çıkıp halka seslenebilecek kadar sağlıklı olsaydı, şimdiye kadar çoktan yapardı" demişti. Castro'nun son fotoğrafları, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun ağustosta Havana ziyaretinin ardından yayımlanmıştı. 26 Ocak'ta Castro'nun "ABD'nin politikasına güvenmiyorum ama bu barışı reddettiğim anlamına gelmez" sözleri dünya basınında geniş şekilde yer almış, fakat Castro'nun herhangi bir fotoğrafı paylaşılmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Castro yaşıyor! İspatı elindeki gazete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN