Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 13 milyon Euro'luk mühimmat yardımı

, ile mücadele etmek için IKBY'ye 13 milyon avro değerinde silah ve mühimmat yardımı daha yapacak.

Giriş Tarihi: 6.2.2015 22:36 Güncelleme Tarihi: 6.2.2015 22:43
Almanya'dan 13 milyon Euro'luk mühimmat yardımı
'nın terör örgütü ile mücadele için Irak Kürt Bölgesel Yönetim'ine (IKBY) 13 milyon avro değerinde silah yardımı yapacağı bildirildi

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan listede, IKBY'ye gönderilecek silah ve mühimmat arasında, 30 milan tanksavar, 203 adet bazuka, 4 bin 80 G3 piyade tüfeği, 40 P1 tabanca, 10 bin el bombası, 10 "Dingo" adlı askeri nakliye aracı ve 10 sıhhi araç, 6,5 milyon mermi, kış için çeşitli giysiler ve kişisel sıhhi malzeme yer alıyor.

Bakanlığın açıklamasında, terör örgütü DEAŞ'ın Irak ve Suriye'de milyonlarca insanın hayatını tehdit etmeye devam ettiği belirterek, DEAŞ'ın bölgedeki istikrarı tehlikeye attığı, bunun Almanya'nın güvenlik çıkarlarını doğrudan tehdit ettiği ifade edildi.

Birleşmiş Milletlerin DEAŞ tehdidini bir çok kez ele aldığı ve Irak hükümetinin terörizmle mücadele çabalarına destek verilmesini istediğine işaret edilen açıklamada, Irak hükümetinin de BM üyelerinden kapsamlı destek verilmesini istediği kaydedildi.

Almanya'nın uluslararası ittifak içinde hareket ettiği ifade edilen açıklamada, DEAŞ'ın son aylarda kısmen durdurulmasının ve geri çekilmesinin başarıldığını, Almanya'nın da şimdiye kadar yapılan yardımlarla buna katkıda bulunduğu belirtildi.

Irak'taki merkezi hükümet ile istişare edilerek IKBY'ye geçen yıl askeri yardım yapıldığına işaret edilen açıklamada, Alman hükümetinin şimdi de yine Bağdat'taki hükümet, uluslararası partnerler ve IKBY ile yapılan istişareler sonucunda bu yardımın genişletilmesine karar verdiği ifade edildi.

Açıklamada şimdi yapılacak silah yardımın 13 milyon avro değerinde olduğu kaydedildi.

SİLAHLARIN NEREDE KALDIĞINI HÜKÜMET DE BİLMİYOR


Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter, Alman hükümetinin aldığı bu kararı eleştirerek, Almanya'nın daha önce gönderdiği silahların nerede kaldığını Alman hükümetinin de bilmediğini ifade etti.

Almanya geçen yılın Eylül ve Kasım aylarında IKBY'e 70 milyon avroluk silah ve mühimmat göndermiş daha sonra da ülkeye getirilen 32 Peşmergeye, Bavyera eyaletinde silahların kullanımıyla ilgili eğitim verilmişti.

Alman Meclisi de geçen hafta Alman hükümetinin IKBY güçlerine eğitim vermesi için bölgeye yaklaşık 100 kişilik askeri eğitim birliği gönderme kararını onaylamıştı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'dan 13 milyon Euro'luk mühimmat yardımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN