Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan IKBY'ye yardımı

Giriş Tarihi: 6.2.2015 22:03
Almanya'dan IKBY'ye silah yardımı

, ile mücadele etmek için IKBY'ye 13 milyon avro değerinde ve mühimmat yardımı daha yapacak.

'nın terör örgütü ile mücadele için 'ne (IKBY) 13 milyon avro değerinde yardımı yapacağı bildirildi

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan listede, IKBY'ye gönderilecek silah ve mühimmat arasında, 30 milan tanksavar, 203 adet bazuka, 4 bin 80 G3 piyade tüfeği, 40 P1 tabanca, 10 bin el bombası, 10 "Dingo" adlı askeri nakliye aracı ve 10 sıhhi araç, 6,5 milyon mermi, kış için çeşitli giysiler ve kişisel sıhhi malzeme yer alıyor.

Bakanlığın açıklamasında, terör örgütü IŞİD'in Irak ve Suriye'de milyonlarca insanın hayatını tehdit etmeye devam ettiği belirterek, IŞİD'in bölgedeki istikrarı tehlikeye attığı, bunun Almanya'nın güvenlik çıkarlarını doğrudan tehdit ettiği ifade edildi.

Birleşmiş Milletlerin IŞİD tehdidini bir çok kez ele aldığı ve Irak hükümetinin terörizmle mücadele çabalarına destek verilmesini istediğine işaret edilen açıklamada, Irak hükümetinin de BM üyelerinden kapsamlı destek verilmesini istediği kaydedildi.

Almanya'nın uluslararası ittifak içinde hareket ettiği ifade edilen açıklamada, IŞİD'in son aylarda kısmen durdurulmasının ve geri çekilmesinin başarıldığını, Almanya'nın da şimdiye kadar yapılan yardımlarla buna katkıda bulunduğu belirtildi.

Irak'taki merkezi hükümet ile istişare edilerek IKBY'ye geçen yıl askeri yardım yapıldığına işaret edilen açıklamada, Alman hükümetinin şimdi de yine Bağdat'taki hükümet, uluslararası partnerler ve IKBY ile yapılan istişareler sonucunda bu yardımın genişletilmesine karar verdiği ifade edildi.

Açıklamada şimdi yapılacak silah yardımın 13 milyon avro değerinde olduğu kaydedildi.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter, Alman hükümetinin aldığı bu kararı eleştirerek, Almanya'nın daha önce gönderdiği silahların nerede kaldığını Alman hükümetinin de bilmediğini ifade etti.

Almanya geçen yılın Eylül ve Kasım aylarında IKBY'e 70 milyon avroluk silah ve mühimmat göndermiş daha sonra da ülkeye getirilen 32 Peşmergeye, Bavyera eyaletinde silahların kullanımıyla ilgili eğitim verilmişti.

Alman Meclisi de geçen hafta Alman hükümetinin IKBY güçlerine eğitim vermesi için bölgeye yaklaşık 100 kişilik askeri eğitim birliği gönderme kararını onaylamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'dan IKBY'ye silah yardımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN