Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küba'ya bir değil iki cami geliyor!

Giriş Tarihi: 7.2.2015 09:54
Küba'ya bir değil iki cami geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Küba'da cami olduğu söylemiş, bu niyetle Küba'ya yeni bir cami yapılması gerektiği vurgulanmıştı. O söz gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Şubat'ta Küba'ya bir dizi ziyarette bulunacak. Küba'ya Cumhurbaşkanı ile gidecek ekibin içerisine Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yöneticileri de katılacak. Küba seyahati sırasında Santiago şehrine mütevazi bir caminin yapılması talep edileceği ve farklı sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa 'Aşk-ı Nebi' sergisinin düzenleneceği öğrenildi.

İZİNLERİMİZİ ALDIK

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun dün sabah basın mensuplarıyla Kocatepe'de bir araya geldi. Gazetecileri sorularını yanıtlayan Tutkun, Cumhurbaşkanının Küba seyahatine katılacaklarını ifade ederek "Küba'da Müslüman ülkelerin katılımı ile Havana'ya bir caminin yapılmasını kararlaştırdık. Ayrıca Müslüman öğrencilerin yoğunlukta olduğu Santiago şehrine minaresi olan mütevazi bir cami yapılmasını da gittiğimizde talep edeceğiz. Biz zaten izinlerin hepsini Türkiye'nin Küba Büyükelçisi ile görüşerek aldık ve bize de her konuda yardımcı oldular" dedi.

EN ÖNEMLİ İHTİYAÇ


Tüm dünyada en önemli ihtiyacın ibadethane olduğunu vurgulayan Tutkun, "Küba'da Müslümanların ibadetlerini yapacağı bir cami yok. İslam Birliği Temsilcisi olan Yahya Pedro'nun evinde Cuma namazı kılınıyor. Bazen yetmediği için üç kez namaz kılınabiliyor. Biz de cami yapımı konusunda Küba ile görüştük. Küba devletinin din işlerine bakan temsilcilik bizi resmi olarak Küba'ya davet etti. Caminin yapımını kabul ettiler ve yerini gösterdiler. Eski Havana dedikleri bir arazi. Konum olarak da çok güzel" diye konuştu.

ORTAKÖY GİBİSİ YAKIŞIR


Tutkun, "Küba, orada yapılacak camiyi Müslüman ülkelerin katkısıyla yapılmasını istiyor. Türkiye'den çini, halı, hat süslemesi gibi alanlarda destek istiyor. Biz çok sayıda ülkenin olmasının cami yapım sürecini uzatacağını ilettik ve Ortaköy caminin aynısının Havana'ya yapılabileceğini söyledik" dedi.(Haber 7)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küba'ya bir değil iki cami geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN