Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lordlar Kamarası'nda "" ele alındı

Dünyada son günlerde yaşanan olaylar sonrası tekrar gündeme gelen "" İngiliz Parlamentosu’nun üst kurulu olan Lordlar Kamarasında tartışıldı. EMİSCO tarafından organize edilen sempozyuma akademisyenler ile İslam dünyasının önemli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Batı dünyasının merkezlerinden biri olan Londra’dan dünyaya mesaj verildi.

Giriş Tarihi: 8.2.2015 00:48
Lordlar Kamarası'nda İslamofobi ele alındı
Lordlar Kamarasının Keşmir kökenli ilk Müslüman üyesi olan Lord Nazir Ahmed'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, özellikle geçen ay tüm dünyayı sarsan Fransa'daki kanlı terör saldırıları sonrası Avrupa Müslümanları üzerinde oluşturulan baskı ele alındı. Lordlar Kamarasındaki özel oturumda Londra merkezli düşünce kuruluşlarının üst düzey temsilcileri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcileri, Almanya ve Brüksel ile İngiltere'den önemli katılımcılar '''' konusunda artan endişeler ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Programın başında din, ırk, kültür farketmeksizin, tüm terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin onuruna bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Lord Ahmed ''İslam'' kelimesini kullanarak terör eylemleri gerçekleştirenlerin İslamın bir numaralı karşıtı olduğunu ifade etti.

Charlie Hedbo dergisine düzenlenen saldırı sonrası Müslümanlar üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını söyleyen Lord Ahmed ''Bu terör saldırıları sadece Müslümanlara mal ediliyor. Müslümanlardan özür bekleniyor. Fakat Gazze'de olanlar için hiç kimse Yahudi toplumundan özür dilemesini istemedi. Burma'da yaşananlar ortada. Kimse tüm Budist toplumundan bir özür beklemedi. Peki neden herkes Müslümanlar'dan özür bekliyor'' şeklinde konuştu.

''İSLAMOFOBİ BİR SUÇ OLARAK TANIMLANMALI''

Sempozyum ile ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulunan Emisco Başkan Vekili Profesör Bülent Şenay ise İslamofobi tartışmalarının sosyolojik temeline değindi.

''Bugun Avrupa'da ve batıda İslamofobiya ile ilgili gittikçe yoğunlaşan tartışma var. İslamofobiya'nın azaldığından değil arttığından bahsediliyor. Özellikle 9/11 olaylarından sonra bir gelişme oldu. Nefret suçlarında ve nefret söyleminde artış var. Avrupa'da ciddi bir müslüman var. Avrupa'da ve batıda İslamofobiya sıradan marjınal bir sosyal konu değil. Bir politik gerçeklik var, demografik gerçeklik var. Bir de dini gerçeklik var. İslamafobiya'nın sadece bir insan hakları ve politik tartışma oldugu konusu çok isabetli değil. Bu aynı zamanda dini bir mesele ve batının aydınlanma sonrası yaşadığı tarihsel süreçteki din ve sekülerlik tartışması ile de ilgili. Dolayısıyla müslümanlar Avrupa kamuoyuna ve kamusal alanına dini yeniden getiren kültür ve medeniyet olarakta varlar ve problemin bir kısmıda aslında bu. Charlie Hebdo olayları ile yeniden artmıştır.''

Batıya yönelik sert eleştirilerde bulunan Şenay, Avrupa'nın ve batının İslam politikalarını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini de söyledi.

''Güvenlik eksenli kamu politikaları ile terör karşıtı kanuni düzenlemeler ile demokratik toplum korunmaz. Güvenlik eksenli kamu politikalarının Avrupa'da aynı zamanda batıda ırkçı ve aslında radikal islam karşıtı hareketlerınde işine yarayan bir etkisi var. Dolayısıyla kendisine ayrıca bir problem icat etmiş oluyor batılı hükümetler ve kamu politikası yapıcıları. Bunun üzerine bir de Avrupa'dan Ortadoğu'da Işid'e katılımlar nedeniyle bir radikalleşme tartışması yapıldı. Bununda arkasında müslüman gençlik ve radikalleşme olarak sınırlandırılıyor. Halbuki dünyada son 50 yılda batıdan pek çok genç başka yerlere de gidiyor asker olarak gidiyor. Başka ülkelerde savaşıyorlar. Müslümanların kanı dökülüyor. Radikalleşme sadece müslümanların tek başına taşıdığı bir yük değil. Kesinlikle İslamofobi bir suç olarak ele alınmalı ve öyle tanımlanarak politikalar üretilmeli''

SÜLEYMAN DİNÇER / LONDRA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lordlar Kamarası'nda "İslamofobi" ele alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN