7 milyon dolar! Yok mu artıran?

Giriş Tarihi: 8.2.2015
7 milyon dolar! Yok mu artıran?

Irak'ın devrik diktatörü Hüseyin'in idamında kullanılan urgan ipe Kuveyt, İran ve İsrail'den talipler var. Yapılan son teklif 7 milyon dolar...

ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Irak'ı işgalinin ardından 2006'da asılan devrik diktatör Hüseyin'in boğazına geçirilen urgan 'açık artırmaya' çıktı. Iraklı eski bakan ve milletvekili Muvaffak Rubai'nin başkent Bağdat'ın Kazimiye Mahallesi'ndeki evinde muhafaza ettiği urgana Kuveyt, İsrail ve İran'dan talipler var. Fiyatın 7 milyon dolara kadar çıktığını söyleyen Rubai, "İki Kuveytli iş adamı, İsrailli zengin bir koleksiyoner aile ve İranlı dini bir vakıf kurumu, urganı satın almak için teklifte bulundu.

DAHA FAZLA İSTİYOR

Fiyat 7 milyon dolara kadar yükseldi, ama ben daha fazla para teklif edenlerin çıkacağını düşünüyorum ve şimdilik satmıyorum" dedi. Saddam Hüseyin rejimi tarafından yurtdışına sürgüne gönderildikten sonra, ABD işgaliyle birlikte Irak'a dönen Muvaffak Rubai, diktatörün asılmasına tanıklık eden az sayıda isimden biri olarak biliniyor. Şii asıllı Rubai, Saddam'ın son anlarında herhangi bir pişmanlık belirtisi göstermediğini de belirterek, "Asıldığı ipi, saraylarından birinde bulunan büstünün boynuna geçirdim, tam yerini buldu" şeklinde konuştu. Muvaffak Rubai'nin, tanık olduğu infazdan arta kalan ipi kendi hesabına satışa çıkarması, Irak'ta ilginç bir tartışmayı da başlattı. Hukukçular ve insan hakları aktivistleri, Saddam'ın idam edildiği urganın satılması halinde, elde edilecek miktarın devlete aktarılması gerektiğini savunuyor. Irak hükümetiyse, dünya basınında da geniş bir şekilde yer alan konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 milyon dolar! Yok mu artıran?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN