İsrail işgali genişliyor

İsrail, Filistin'in Batı Şeria bölgesinde 3 bin 740 dönümlük araziyi, 4 Yahudi yerleşim yerinin genişletilmesinde kullanmak için kendi arazisi olarak ilan etmeye hazırlandığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 9.2.2015 17:42
İsrail işgali genişliyor
İsrail hükümetinin, Filistin'in Batı Şeria bölgesinde 3 bin 740 dönümlük araziyi, 4 Yahudi yerleşim yerinin genişletilmesinde kullanmak için kendi arazisi olarak ilan etmeye hazırlandığı belirtildi.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'in haberine göre, geçen yıl Binyamin Netanyahu Başbakanlığındaki hükümetin talimatıyla Batı Şeria'da faaliyet gösteren "İsrail yönetim organı Mülki İdare", Kedumim, Vered Yericho, Neveh Tzuf ve Emanuel Yahudi yerleşim yerleri için bir genişletme planı hazırladı.

İŞGAL GENİŞLİYOR


'Mülki İdare'nin', 4 Yahudi yerleşim yerinin genişletilmesi amacıyla İsrail toprağı sayılması için 3 bin 740 dönümlük arazi belirlediği kaydedildi. "Mülki İdare"ye bağlı Mavi Hat Ekibi'nin söz konusu arazinin, "İsrail'e ait devlet arazisi" olarak ilan edilmesi için hazırlık yaptığı ifade edildi.

Mavi Hat Ekibi'nin çalışmalarının, "Mülki İdare'nin" Yahudi yerleşim yerlerini genişletmesi için planlama ve haritalandırmayı kapsayan ilk aşama olduğuna değinildi.

Gazetenin haberine göre devlet arazisi olarak ilan edilen toprakların yüzde 99'u Yahudi yerleşim yeri yapılması amacıyla kullanılıyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. Batı Şeria'da 2 milyon 300 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor.

FİLİSTİNLİ GÖSTERİCİLERE ATEŞ

Gazze'de bir grup Filistinli, İsrail'in saldırılarında yıkılan bölgenin yeniden imarı için gösteri düzenledi.

Ambargoyu Kırma ve Yeniden İmar Heyeti'nin çağrısıyla İsrail-Gazze sınırında bir araya gelen grup, ambargo karşıtı slogan atıp, araba lastikleri yaktı.

Göstericiler, Gazze'deki durumun katlanılamaz hale geldiğini ve buna daha fazla sessiz kalınamayacağını dile getirdi.

Gösteri sırasında sınır şeridinde konuşlanan İsrail askerleri, protestocuların dağılması için uyarı ateşi açtı.

ŞİDDET SARMALINA DÖNME ÇAĞRISI


Filistin Dışişleri Bakanlığın yapılan yazılı açıklamada ise İsrail'in yerleşim birimlerini genişletmesi ve C bölgesini de kapsayan Yahudileştirme politikasının son derece tehlikeli olduğu belirtilerek, bu politikanın bağımsız ve yaşanabilir Filistin devletinin unsurlarını yok ettiği vurgulandı.

Ortadoğu Dörtlüsü ve BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere sorumluluklarını üstlenme ve İsrail'i uluslararası kanunlarla Cenevre sözleşmelerine bağlı kalmaya zorlamaları çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu girişimler, İsrail'in aleni olarak şiddet sarmalına dönme çağrısıdır. İsrail bu şekilde, Ortadoğu Dörtlüsü'ne ve müzakerelerin başlaması yönündeki çağrılara meydan okuyor. Bu düşmanlık, Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurmasının ne kadar doğru olduğunun işaretidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail işgali genişliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN