Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanada ordusu Afganistan'da güdümlü 3 füzeyi kaybetti

Giriş Tarihi: 9.2.2015 21:01 Güncelleme Tarihi: 9.2.2015 22:43
Kanada ordusu Afganistan'da güdümlü 3 füzeyi kaybetti

Kanada ordusuna ait GPS kontrollü 155 milimetrelik 3 Excalibur güdümlü füzenin, Afganistan'da kaybolduğu ortaya çıktı

NATO Barış Gücü kapsamında Afganistan'ın Kandahar eyaletinde görev yapan Kanada ordusunun, bu ülkede güdümlü 3 füze kaybettiği belirlendi.

2 YILDIR BULUNAMIYOR, "KAYIP" NOTU DÜŞÜLDÜ


Kanada resmi haber ajansı Canadian Press'in, Bilgi Edinme Kanunu yoluyla Savunma Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, Kanada ordusuna ait GPS kontrollü 155 milimetrelik 3 Excalibur güdümlü füze, Afganistan'da kayboldu. İki yıl süren soruşturma sonrası nerede olduğu saptanamayan 3 füze için "kayıp" notu düşüldü.

Füzelerle ilgili son evrak işlemlerinin, 2011'de Kanada ordusu Kandahar'dan çekilirken yapıldığı ve patlayıcıların o tarihte son evrak işlemleri hesabında olmadığı kaydedildi. Canadian Press'in haberine göre, evraklarda ilk olarak 5 GPS güdümlü top mermisinin kayıp olduğu fakat evraklama işleminin iki kez yapılması sonucu bu sayının 3 olduğu ortaya çıktı. Haberde, 40 kilometre menzile sahip füzelerin her birinin değerinin 177 bin 224 Amerikan Doları olduğu aktarıldı.

OLAY GİZEMİNİ KORUYOR


Amerikan yapımı son teknoloji ürünü 3 füzenin kaybına ilişkin, Kanada'da olduğu gibi Afganistan'da da araştırma yapıldığı belirtilen haberde, "Araştırmalar sonuç vermeyince Kanada ordusu, hükümetten ordu harcamalarından 3 füzenin bedeli olarak 513 bin doların silinmesini istedi. Bu istek, olayın devlet kayıtlarına girmesi anlamına geliyor. Mühimmatlara ne olduğu ilk günkü gizemini koruyor. Bu konu hakkında Afganistan'da görev yapan bir komutan, bunun hırsızlık olayı olmayacağını, mühimmatın fiziksel boyutu, ağrılığı ve sıkı güvenlik önlemlerinin buna imkan vermeyeceğini söyledi" ifadelerine yer verildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada ordusu Afganistan'da güdümlü 3 füzeyi kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN