Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's'den Yunan bankalarına not indirimi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın kredi notunu "negatif" izlemeye almasının ardından 5 Yunan bankasının notunu düşürdü.

Giriş Tarihi: 9.2.2015 21:08
Moody's'den Yunan bankalarına not indirimi
Moody's'den yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan Ulusal Bankası, Piraeus Bank, Alpha Bank, Eurobank Ergasias ve Attica Bank'tan oluşan 5 Yunan bankasının kredi notlarının bir kademe aşağı çekildiği bildirildi. Karara gerekçe olarak, yeni hükümetin likidite ve finansman için gerekli olan anlaşmaları zamanında sağlayabilme kabiliyetine yönelik belirsizlikler ve Yunanistan Finansal İstikrar Fonunun (HFSF), bankalarının ihtiyaç duyması halinde verebileceği desteğin zayıflama olasılığı gösterildi.

Potansiyel mevduat çıkışlarının, bankaların Yunanistan Merkez Bankasına olan bağımlılığını artıracağı ileri süren Moody's açıklamasında, bunun kredi notlarını daha aşağı çekebileceği uyarısında bulunarak, notların ilave indirimler için değerlendirmede tutulduğu bildirildi.

Moody's, 6 Şubat'ta yaptığı açıklamayla, Yunanistan'ın "Caa1" olan kredi notunu olası bir indirim için "negatif" izlemeye aldığını duyurmuştu. Açıklamada, Yunanistan ile resmi kreditörleri arasındaki müzakerelere ilişkin yüksek seviyedeki belirsizliğin not indiriminde etkili olduğunu vurgulanmıştı.

Aynı tarihte, Standard & Poor's (S&P) da benzer sebeplerle, Yunanistan'ın kredi notunu "B"den "B-"ye düşürürken, "negatif" olan kredi görünümünü korumuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's'den Yunan bankalarına not indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN