Obama: Benim ilham kaynağım annemdi

Obama, hayatının en samimi röportajlarından birinde, annesini ve en büyük yenilgisini anlattı. Röportajın arkasındaysa 13 yaşındaki bir çocuk, bir fotoğrafçı ve bir yardım kampanyası var

Giriş Tarihi: 9.2.2015
Obama: Benim ilham kaynağım annemdi
ABD Başkanı Barack Obama, siyasi hayatının en samimi röportajlarından birini, 13 yaşındaki Vidal Chastanet'e ve fotoğrafçı Brandon Stanton'a verdi. Başkan Obama, Beyaz Saray'da ağırladığı Chastanet ve Stanton'a, yaşamının en büyük yenilgisini ve kendisini en çok etkileyen insan olan annesini anlattı. Samimi sohbet ve fotoğraflar, Stanton'un kurduğu New York'un İnsanları (Humans Of New York) adlı blogda yayımlandı. 6'ncı sınıfa giden Cahstanet'in sorduğu "Sizi en çok etkileyen insan kimdi?" sorusunu cevaplayan Obama "Annem. 18 yaşındayken beni doğurdu ve ben bir yaşındayken babam bizden ayrıldı. Birçok yalnız anne gibi o da bizi büyütürken çok zorluk çekti. Hem çalıştı, hem okudu, hem de bizi yetiştirdi. Annemin bu zorlukları aşmasını görmek, bana ilham verdi" dedi. Başkan, kendisine yöneltilen "Kendinizi en yenilmiş hissettiğiniz zaman ne zamandı?" sorusunuysa "1999'da Kongre seçimlerine girdiğim ve kaybettiğim zaman. Uzun süredir eyalet meclisindeydim, azınlık partisindeydim, işler çok iyi gitmiyordu ve ailemden uzaktaydım. 40 yaşındaydım ve yürümüyormuş gibi görünen bir şeye çok fazla zaman ve çaba harcamıştım. Sonradan bunun bir iş olduğunu kendime hatırlattım. İnsan, sürekli 'Acaba doğru yerde miyim? Acaba başarılı mıyım? Acaba takdir ediliyor muyum?' gibi sorular sorarsa hedefine ulaşamıyor, sıkışıp kalıyor. Fakat işi, iş olarak tuttuğunuzda, her zaman bir çıkış yolu bulabiliyorsunuz" şeklinde yanıtladı.

1 MİLYON $'LIK FOTOĞRAF
Başkan'a bu samimi röportajı verdiren ikilinin hikayesi ise bir hayli ilginç. 'New York'un İnsanları' adlı blogun kurucusu Stanton, 2010'dan beri New York sokaklarındaki insanları fotoğraflıyor ve onların hayatlarına dair birkaç anekdot aktarıyor. Ocak ayında, Stanton objektifini Chastanet'e doğrulttu; 13 yaşındaki Chastanet "Benim hayatımı en çok etkileyen kişi, okulumuzun müdürü. Bize hatalarımızı anlatıyor ve hepimizin önemli birer birey olduğumuzu söylüyor" demişti. Fotoğraftan etkilenen internet kullanıcıları, Chastanet'in okuduğu okula 1 milyon dolarlık bağışta bulundu. Bir fotoğraf sayesinde, suç oranı yüksek bir mahalledeki okula toplanan bağıştan etkilenen Obama da kampanyanın kahramanlarını Beyaz Saray'a davet etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Benim ilham kaynağım annemdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN