Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'ya silah yardımı seçenekler arasında

Giriş Tarihi: 9.2.2015 19:59 Güncelleme Tarihi: 9.2.2015 22:57
Ukrayna'ya silah yardımı seçenekler arasında

ABD Başkanı Obama, Ukrayna meselesinde, eğer diplomasi başarısız olursa, silah yardımı konusunun seçenekler arasında olduğunu ama bu konuda henüz kararını vermediğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Beyaz Saray'da ağırladı. İki lider, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda küresel güvenlik konuları ele aldıklarını bildiren Obama, Afganistan'da güvenlik güçlerinin eğitiminden İran'ın nükleer programı üzerine Batılı ülkeler ile Tahran yönetimi arasında yürütülen müzakerelere, terör örgütü IŞİD ile mücadeleden Ukrayna'da yaşanan gelişmelere kadar birçok konuya değindiklerini ifade etti.

Obama, Ukrayna konusunda, Rusya ile Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların Minsk Anlaşması'nda yer alan taahhütlerini yerine getirmediğine işaret ederek, Rus güçlerinin Ukrayna'nın doğusundan çekilmesinden ziyade bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü, ayrılıkçıları eğittiğini ve saldırıları koordine ettiğini vurguladı. Rusya'nın aynı zamanda tank, zırhlı personel taşıyıcı ve ağır silahlarla ayrılıkçılarla desteklediğini hatırlatan Obama, Moskova'nın yardımlarıyla Ukrayna'daki ayrılıkçıların daha fazla toprak elde ettiğini, sivillerin yaşadığı alanları tahrip ettiğini ve halkın evlerinden kaçmasına neden olduğunu anlattı.

Obama, Rusya'nın bu tutumunun ABD ve Almanya'nın yanı sıra dünyadaki diğer müttefik ve ortakların birlik içinde durmasını güçlendirdiğine işaret ederek, "Bu konuya diplomatik bir çözüm bulma çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz. Diplomatik çabalar bu hafta da devam ederken, bu soruna 21'inci yüzyılın kayıtsız kalamayacağı konusunda kesin anlaşma içerisindeyiz ve silah namlusuyla Avrupa'nın sınırlarının yeniden çizilmesine düpedüz müsaade edemeyiz" diye konuştu.

Bu noktada NATO müttefikleriyle NATO'nun 5'inci maddesi yükümlülüğü gereğince Orta ve Doğu Avrupa'da mevcudiyetlerini artırmaya karar verdiklerinin altını çizen Obama, Rusya'nın verdiği taahhütleri yerine getirinceye kadar bu ülkeye yönelik yaptırımların devam edeceğini bildirdi.

Obama, "Diplomatik bir çözüm için çalışmayı sürdürsek bile, bugün bir kez daha açıkça ifade ediyoruz ki: Rusya, ülke ekonomisini bozan, halkına zarar veren ve Ukrayna üzerinde kötü bir etkisi olan izlediği yolu sürdürürse Rusya'nın izolasyonu hem siyasi hem de ekonomik olarak daha da kötüleşecek" ifadesini kullandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'ya silah yardımı seçenekler arasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN