Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılın ilk bebeği Macaristan'ı böldü

2015’in ilk dakikalarında Macaristan’ın güneydoğusundaki Mako’da dünyaya gelen Rikardo Racz, yılın ilk bebeğiydi ve kısa sürede ülkenin en tanınmış bebeği oldu. Bunun nedeni ülkede ilk doğan bebek olması değil, Roman bir aileye mensup olması

Giriş Tarihi: 10.2.2015 10:35
Yılın ilk bebeği Macaristan'ı böldü

Baba Peter ile anne Sylvia'nın kucaklarında oğullarıyla çektirdikleri fotoğraf da mutlu tablonun kanıtıydı. Ancak aşırı sağcı Jobbik Partisi'nin başkan yardımcısı Elod Novak, Facebook'ta kendisinin, eşinin ve 3 çocuğunun resminin yanında Peter, Sylvia ve Rikardo'nun fotoğraflarını da yayınladı ve şöyle yazdı: "Macarların sayısı korkunç bir şekilde azalmakla kalmıyor, yakında kendi evimizde azınlık haline geleceğiz. Macaristan'ın adını değiştirecekleri gün ne zaman gelecek? Ülkemizin en büyük sorunuyla ne zaman yüzleşeceğiz?" Novak'ı kimi kınadı; kimi destek verdi. Böylece Rikardo henüz birkaç günlükken kendisini ırkçılık tartışmalarının içinde buldu. Bazı çevreler Novak'ın özür dilemesini istedi ama o buna yanaşmadı.

Rikardo ülkede günlerce manşetlerden düşmedi. Anne Sylvia Racz, "Oğlum 18 yaşına geldiğinde kendisini Roman olarak tanımlayıp tanımlamadığına karar verir. Gece yarısını birkaç dakika geçe dünyaya gelmiş olmak onun suçu değil" diyerek yaşadığı üzüntüyü dile getirdi. Baba Peter Racz ise "Aramızdaki tek fark tenimizin rengi. Hepimizde aynı kalp, aynı kan ve aynı ruh var. Neyi tartışıyorlar anlamıyorum" diyerek tepkisini gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılın ilk bebeği Macaristan'ı böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN