Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den uzlaşmasına destek

Giriş Tarihi: 12.2.2015 13:19
Çİn'den Taliban uzlaşmasına destek

Dışişleri Bakanı Vang Yi iki günlük resmi ziyaret için geldiği Pakistan'da, ikili ilişkilerini geliştirmek için çaba harcadıklarını söyledi. Vang Yi, "Afganistan'da Afgan ı dahil bütün gruplarla uzlaşmaya destek veriyoruz" dedi.

Vang, iki günlük resmi ziyaret i geldiği Pakistan'da, Pakistan Başbakanı'nın Ulusal Güvenlik ve Dışişleri Danışmanı Sartaj Aziz ile Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, Pakistan ve Çin arasındaki ilişkilerin gelecek günlerde daha fazla gelişeceğini söyledi.

İki ülkenin ekonomi ve güvenlik alanlarında işbirliğini geliştirmek için anlaştıklarını belirten Vang, şunları söyledi:

İşbirliği mesajı

"Ekonomik koridor projelerini hızla tamamlamak için anlaştık. Ekonomik koridordan Pakistan halkı da faydalanacaktır. Pakistan ve Çin arasındaki ilişkiler, önümüzdeki günlerde daha fazla gelişecek. Devlet Başkanımız Şi Cinping yakında Pakistan'ı ziyaret edecek. Biz de ziyaretin ayrıntılarını görüştük. Ziyaret, Pakistan ve Çin halklarının ortak geleceğinin bir sembolü olacak. Ekonomik ve güvenlik işbirliğini artıracağız, ortak güvenliğimizi garantilemek için terörle mücadelede işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz."

Afganistan hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vang Yi, Afganistan'ın kalkınması için Pakistan ile bu ülkeye desteklerinin süreceğini söyledi. Vang, Afganistan'da huzursuzluk döneminin sona ermesi gerektiğini ifade ederek, "Uluslararası toplum, Afganistan'daki birlik hükümetini kabul ederek, ülkenin toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve hakimiyetine saygı duymalı" dedi.

Afganistan'da önemli bir safhaya girildiğinin altını çizen Vang, şunları söyledi:

TÜM GRUPLARLA UZLAŞMA DESTEĞİ


"Afganistan'da siyasal uzlaşma ve yeniden inşa sürecini desteklemeye devam edeceğiz, Afganistan'da, Afgan ı dahil bütün gruplarla uzlaşmaya destek veriyoruz. Yeniden yapılanma ve siyasal uzlaşma elzemdir. Çin, uzlaşma sürecine kolaylık sağlamaya devam edecek."

Pakistan Başbakanı'nın Ulusal Güvenlik ve Dışişleri Danışmanı Aziz de Pakistan ve Çin'in, Afganistan'ın huzuru ve kalkınması adına birlikte çalışmak için anlaştıklarını belirtti.

Aziz, terörün dünya huzuru ve istikrarı için ortak bir tehdit olduğunu belirtti.

Çin ile Pakistan arasındaki ekonomik ilişkiler ve altyapı projeleri hakkında da değerlendirmede bulunan Aziz, Pakistan'ın liman kenti Gwadar'dan, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Kaşgar kentine kadar yol, tren ve altyapı projelerini gelecek 3 yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çİn'den Taliban uzlaşmasına destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN