Öldürülen müslüman gençler için binler toplandı

Giriş Tarihi: 12.2.2015 13:31
Öldürülen müslüman gençler için binler toplandı

Kuzey Carolina eyaletinde katledilen 3 Müslüman genç için New York'ta düzenlenen anma törenine Müslüman toplumundan temsilciler katıldı.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde önceki gün katledilen 3 Müslüman genç için New York'ta anma töreni düzenlendi.

Akşam saatlerinde Manhattan'ın ünlü meydanlarından Union Square'de düzenlenen ve Müslüman toplumundan temsilcilerin katıldığı törende, Kuzey Carolina'da kendini ateist olarak tanımlayan bir kişinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 3 Müslüman öğrenci anıldı.

Töreni organize eden Muslim Community Network (Müslüman Topluluk Ağı) adlı sivil toplum kuruluşunun lideri Christina Tasca, yaptığı konuşmada, nefret ve bağnazlıkla mücadele etmenin bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

Tasca, "Basını ve seçilmiş yöneticilerimizi şiddet sonucu yitirilen yaşamlara din ve ırk ayrımı yapmadan aynı dikkati göstermeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Basının ve yetkililerin bu olayı yansıtırken sansasyonel hale getirmemeleri gerektiği uyarısını yapan Tasca, aksi takdirde bunun İslam karşıtı eylemleri ve nefret suçlarını tetikleyebileceğini belirtti.

Katledilen öğrencilerin zor durumdaki Müslümanlara yardım faaliyetlerine vurgu yapan Tasca, bu gençlerin, gençliğin dünyayı insani yardım ve toplum hizmeti yoluyla daha iyi hale getirebileceğinin kanıtı olduğunu kaydetti.

New York City toplum ilişkileri şefi Marco Carrion de AA muhabirine, olayın gerçek bir trajedi olduğunu belirterek, her türlü şiddeti kınadığını söyledi.

Cinayetin ardından sosyal medyada başlatılan "Muslim Lives Matter" (Müslümanların hayatı da değerli) kampanyası hakkında konuşan Carrion, her hayatın ayrım yapılamayacak şekilde değerli olduğunu vurguladı.

Törene, Türk toplumundan da temsilciler katıldı.

Kuzey Carolina eyaletinde önceki gün akşam, diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat (23), eşi Yusor Muhammed Ebu Salha (21) ve baldızı Razan Muhammed (19), Chapel Hill kasabasındaki Kuzey Carolina Üniversitesi kampüsünde önceki gün başlarına ateş edilerek katledilmişti.

Polis, cinayetin sebebine ilişkin otoparkla ilgili bir komşu anlaşmazlığı ihtimali üzerinde dururken, teslim olan katil zanlısı Craig Stephen Hicks'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda kendini "ateist" olarak tanımlaması ve din karşıtı söylemlerde bulunması ise olayın, kurbanların Müslüman kimlikleri nedeniyle gerçekleşmiş olabileceği şüphelerini doğurduğu belirtilmişti.

"KÖTÜLÜKTEN UZAK DURAN, TERTEMİZ İNSANLARDI"


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Deah Barakat'ın okul arkadaşlarından Fatima Zohra Hedadja, birkaç ay önce düğün mutluluklarını paylaştıkları arkadaşlarının ölümleriyle şoke olduklarını söyledi.

Saldırının duyulmasının ardından kısa süre sonra Barakat'ın evinin önünde toplandıklarını belirten Hedadja, "Olanlara inanamıyorum. Her gün televizyonda cinayet haberleri alıyorduk ama kendimize yakın birilerinin başına böyle bir şeyin geleceğine inanmıyorduk. Şoke olduk" diye konuştu.

Ölen arkadaşlarını "kötülükten uzaktan duran, tertemiz" insanlar olarak tanımlayan Hedadja, Deah Barakat'ın yardımsever kimliği ile de tanındığını belirterek, Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için yardım kampanyası başlattığını, bu yaz da Türkiye'ye giderek mülteci çocukların dişlerini tedavi etmeyi çok istediğini aktardı.

Hedadja, "kimseye zararı olmayan üç Müslüman gencin" niçin katledildiğini bilmediklerini ifade ederek, "Müslümanlara bir şey olduğunda gerçek nedenin dışında her zaman başka bir sebep söyleniyor. Burada da harika üç insanın neden katledildiğini bilmiyoruz. Haberlere bakıldığında da ulusal medyada çok fazla yer edinmedi" dedi.

Kuzey Carolina Üniversitesi öğrencisi Ramazan Ahmed de Chapel Hill kabasının ve yerleşkenin çok sakin bir yer olduğunu belirterek, olayın etkisinden kurtulamadıklarını dile getirdi. Ahmed, "Olay herkes için bir şok oldu. Burada hiçbir şekilde tehdit edildiğimizi, rahatsız edildiğimizi düşünmüyorduk. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına sabır diliyorum" şeklinde konuştu.

ABD MEDYASINA TEPKİ


ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarının gün boyu görmezden geldiği olay sonrası, sosyal medyada gösterilen tepkiye nihayet cevap veren Fox News ve NBC gibi kanallar, bir gün sonra olay yerinden canlı yayına başladı. Bazı gençlerin tepki gösterdiği kuruluşlardan olayla ilgili açıklama yapılmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürülen müslüman gençler için binler toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN