Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 saatlik zirveden ateşkes çıktı

Giriş Tarihi: 13.2.2015
16 saatlik zirveden ateşkes çıktı

, , ve liderlerinin 16 saat süren Minsk zirvesi dün tamamlandı. Ukrayna'nın doğusunda 15 Şubat'tan itibaren ateşkes uygulanacak. Ancak kalıcı bir çözüm hâlâ sağlanamadı

Başbakanı ile Cumhurbaşkanı François Hollande'ın 5 Şubat'tan bu yana sürdürdüğü yoğun diplomasisi ilk meyvesini verdi. Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleriyle yanlısı ayrılıkçılar arasında 10 aydır süren çatışmaları sonlandırmak için düzenlenen Minsk zirvesi dün tamamlandı. Merkel ve Hollande'ın arabuluculuğunda Ukrayna Devlet Başkanı ile Rusya Devlet Başkanı , önceki gün Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya gelmişti. "Normandiya dörtlüsü" olarak bilinen liderlerin pazarlığı 16 saat sürdü. Görüşmelerden ateşkes kararı çıktı, ancak kalıcı çözüm için anlaşmaya varılamadı. Kameralar karşısına ilk önce çıkan Putin, "Hayatımdaki en iyi gecelerden biri değildi, ama güzel bir sabah oldu. Ana sorunlarda uzlaşıya varmayı başardık. Ukrayna'nın doğusunda 15 Şubat 00.00 itibarıyla ateşkes ilan edilecek. Ağır silahlar geri çekilecek. Donetsk ve Luhansk bölgelerine özel statü verilecek. Ukrayna hükümeti bu bölgelerin temsilcileriyle artık doğrudan görüşmeli" dedi.

ABD ORDUSUNDAN FLAŞ UKRAYNA KARARI! - TIKLAYIN

UKRAYNA'DA NÜKLEER Mİ KULLANILDI? - TIKLAYIN


ÖZEL STATÜ BİLMECESİ
Daha sonra Poroşenko konuştu. Poroşenko; Ukrayna topraklarındaki yabancı askerlerin çıkarılması, rehinelerin 19 gün içinde serbest bırakılması, taraflar arasında 50 km'lik tampon bölge oluşturulması ve sınırı Ukrayna askerlerinin kontrol etmesi konusunda da anlaşıldığını bildirdi. Ancak, ülkesinin kabul edemeyeceği bazı koşulların masaya getirildiğini ve özel statü konusunda anlaşılmadığını söyleyerek Putin'i yalanladı. İlerleyen saatlerde Poroşenko yönetimi, "Minsk'te görüşmeler sürerken 50 Rus tankı daha Ukrayna'ya giriş yaptı" açıklamasında bulundu. Hollande, "Daha yapılacak çok iş var. Ancak durumun düzelmesi için gerçek bir şans var" derken, Merkel'den, "Krizin çözümü için bir umut doğdu" açıklaması geldi. Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların liderleri anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.

PUTİN KALEM KIRDI
Minsk zirvesinden basına yansıyan karelerde Putin'in bir ara kalem kırdığı görüldü. Uzmanlara göre varılan son anlaşma, geçtiğimiz eylül ayında anlaşılan, ancak uygulanamayan Minks Protokolü'ne çok benziyor. Son anlaşmanın da çok kırılgan olduğuna dikkat çekiliyor. Ukrayna'da nisandan bu yana süren çatışmalarda resmi rakamlara göre en az 5 bin 500 kişi öldü. Ancak Alman basını ölenlerin sayısının 50 bini geçtiğini yazmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 saatlik zirveden ateşkes çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN