Güneş'in üzgün yüzü korkuttu

Güneşte gaz kümelerinin oluşturduğu üzgün insan yüzüne benzeyen şekillerin belirmesi patlama endişesi yarattı

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Güneş'in üzgün yüzü korkuttu
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) güneşi gözlemlemek için uzaya uydu göndermesinin üzerinden 5 yıl geçti. 11 Şubat 2010'da Solar Dynamics Observatory uydusunun uzaya gönderilmesinin 5'inci yılı şerefine güneş görüntülerinden oluşan 3 dakikalık bir video yayımlandı. Tüm dünyanın ilgisini çeken ise bir haftadır güneşin üzerinde oluşan üzgün yüz ifadesine benzer şekiller görülmesi.

857 BİN 780 KM!
ABD basınının "Güneş neden bu kadar üzgünsün" başlıklarıyla haber yaptığı görüntünün bilimsel açıklaması ise endişe verici. Güneş'in güney yarım küresindeki ağza benzeyen uzun çizgi aslında bir gaz kümesi. Bu çizgi mevcut ısıdan daha soğuk bir maddenin varlığı nedeniyle belirginleşiyor. Bu tip gaz birikimleri Güneş'te Dünya'yı da etkileyebilecek dev patlamalara yol açabiliyor. 857 bin 780 km'lik çizgi şimdiye kadar gözlemlenenler içinde en büyüğü.

GÖRÜNTÜLEME NASIL YAPILIYOR?
Güneşin fotoğrafını çekmek aklımıza gelen ilk seçenekteki gibi uzaydan deklanşöre basmakla gerçekleşmiyor. NASA'nın 2010'da uzaya gönderdiği uyduda bulunun AIA, HMI ve EVE isimli üç araç güneşin adeta röntgenini çekiyor. Kızılötesi ışığa yakın dalga boylarının uzunluk ve kısalıkları kullanılarak şekil ve renklendirme yapılıyor. Böylece dalga boyları insanın gözünün görebileceği güneş fotoğraflarına dönüşüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş'in üzgün yüzü korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN